Såg väldigt bra ut, tills jag såg energiförbrukningen... suck, det brukar ju vara AMDs starkaste kort och nu drar det klart mycket mer än nVIDIAs motsvarighet. Synd, annars hade det nog blivit ett köp.
Tacka gud för Josef Fares, en sån bra ambassadör för den svenska spelindustrin. Har länge tyckt det varit för lite fokus på riktiga co-op-spel och uppenbarligen inte bara jag som tyckt så. It Takes Two var jäkligt bra och ska se till att spela Brothers-remaken och hans nya spel ockå givetvis
DESKTOP: Framsidan är nice nu tycker jag. Får plats med fler nyheter då styckena är mindre, i alla fall för de små versionerna med liten bild. Tycker alla nyheter borde se ut så istället för att ha stora stycken/bilder så bara 2 nyheter får plats på skärmen (som nu). Dagens fynd-sidan var väl bättre förut tycker jag nog.
Hade aldrig hört talas om men hade vunnit sju oscars eller nåt. Långsam film där de går mycket i öknen, börjar bli bättre efter två timmar dock. Bra skådespel för sin tid och visuellt blir man lite imponerad (öknen och djur är riktiga tror jag, inte mycket CGI iaf). Men lite rörig och långsam som sagt.
Provade Disney+ med reklam och det var inte så farligt som jag trodde! Oftast var det inte reklam alls, ibland bara typ 30 sekunder i början. Tror på PC att adblockern tar bort reklamen faktiskt, fast jag kollar mest på TV. Kommer definitivt fortsätta med reklam!
Skrivet av ThomasLidstrom:
Vi är ytterligare ett steg närmare för nästa kris för streamingtjänsterna, när abonennterna blir "periodare";
Istället för att ha ett abonnemang, växlar man över tid. Netflix ett kvartal, sedan ett kvartal Disney+ följt av ett kvartal ViaPlay etc.
Precis så kör jag Fast en månad åt gången oftast. När man väl kollat på det man vill se så finns ju ingen anledning att ha kvar streamingtjänsten, bättre växla till någon annan då och vänta på att de ändrar sitt utbud.
Nej tycker inte det kostar för mycket alls. Jag var med på modemtiden och det kunde kosta mycket mer då om man surfade ofta. Lätt att bli bortskämd men man får tänka på hur jäkligt bra fibern är idag.
Däremot tycker jag att streamingtjänster är för dyra. Ska du har flera stycken blir det lätt mer än vad bredband kostar - absurbt.
Mycket bra. Hoppas det går mer åt det här hållet. Fysiska knappar är bättre än att behöva skriva fel på touch halva tiden pga att man har för tjocka fingrar.
Köpte Diablo IV för 800:- och det var bortkastade pengar. Jag köper dock nästan aldrig fullprisspel men tycker inte de borde kosta över 600:- i alla fall.
Trogen MX518-användare här, bytte för ett par år sedan till G403 och tycker den är minst lika bra! Har inget att klaga på alls faktiskt, RGB kan man stänga av tex.