Några privata hyresvärdar i Göteborg som inte dyker upp på Google?

Permalänk
Medlem

Några privata hyresvärdar i Göteborg som inte dyker upp på Google?

Hej, sitter och letar lägenhet. Google verkar inte vara vad det en gång var och det bästa jag hittar är gamla listor med halvdöda länkar.
(typ denna)
Så, känner någon till några bra hyresvärdar som kanske inte är kända nog?

Visa signatur

i5-7600k . GTX 1080 . 16 GB

Permalänk
Medlem

Testa låna bok i biblioteket i din stad. Där hittar man hel del.

Visa signatur

PC Specifikationer:
5900X (U14S) | Gigabyte X570 | 32 GB DDR4-3200
RMx 650W | RTX 4060 | Dell U2415 UltraSharp

Permalänk
Medlem

http://www.vestlundbolagen.se/fastigheter/

Eller är dom för kända?

EDIT: Såg nu att tydligen endast erbjuder lägenheter via Boplats idag, visste ej detta..

Permalänk
Medlem

Brukar väl i regel finnas listor över sådant på kommunens hemsida. Kommunerna här nere verkar vara flitiga på att tillhandahålla sådan information i alla fall.

Visa signatur

| I7 3770K | NH-D14 | Asus P8Z77 V | Corsair AX 760 | Gigabyte G1 Gaming GTX 1080 | Fractal Design R4 | Cruical BallistiX Tactical 16GB | Samsung 840 Pro 128GB | Samsung 850 EVO 500GB | 1TB WD | Windows 10 Pro |

Permalänk
Medlem

Akelius är väl en av de största (om inte den största) privata hyresvärden i Sverige, av min erfarenhet använder de sig ej av kö-systemet primärt utan väljer hyresgäster som de vill.

Brukar vara tämligen hög hyra men bra klass på lgh och bra service.

Edit: Kansle inte direkt så att Akelius inte dyker upp på Google om man söker, läste trådstarten slarvigt och trodde det var allmänna tips om privata värdar OP var ute efter.

Permalänk

Privatvärdar

Jag vet ingenting om Göteborg, men reglerna och behoven är lika, i vilken storstad man än bor i.

Reglerna är sådana att privata hyresvärdar skall ge varannan ledig lägenhet till bostadsförmedlingen och varannan får dom hyra ut till vem som helst med förstagångskontrakt. Det är bara det att ingen håller koll på vilken som är varannan och politikerna lär inte ändra på detta som använder systemet för sitt och sina egna barns behov.
LO ett bihang till sossarna har flera fastigheter inne i Stockholm, vilka tror ni bor där. Hyresbostäder i den bostadsbrist som råder ges inte bort gratis när man inte behöver. I den här branschen gäller det att man känner någon som känner någon så kan det ta mindre än en månad innan du har förstagångskontrakt i handen. Helt lagligt. Nya lagen säger visserligen att man får köpa hyreskontrakt men inte sälja, så det gäller att man litar på varandra.

Du kan få en hyreslägenhet idag hos allmännyttans värdar om du är villig att flytta in i nyproducerad 3:a för 20000:- i hyra. I Djurgårdsstaden byggs ett par hyresfastigheter som ingen har råd att flytta in i.

Det bästa är att låna pengar från din bank som bara längtar efter att du lånar pengar till lägenhetsköp. Dessutom är det köparnas marknad.
Är du runt 60 år gammal kan du köa hos Seniorboendevärdarna i staden för förstagångskontrakt.

Lycka till.

Tillägg.
Permalänk
Medlem

http://www.holgerblomstrand.se/ listar inte hos boplats. Tycker det är en helt reko hyresvärd!

Visa signatur

Gör mitt bästa för att bemöta alla med respekt och vänlighet. Ha det fint!