Inlägg

Inlägg som Skylar7s har skrivit i forumet
Av Skylar7s
Skrivet av pine-orange:

Hur har du gjort bedömningen att beräkningarna är rimliga?

AI är ju väldigt "dum" den saknar sunt förnuft. I första vändan när man låter den tänka själv så räknade den att det är 0 grader Celsius året runt i Sverige. Men efter man brutit ner årets månader och ger den temperatur genomsnitt så blev det helt plötsligt rimliga antaganden.

Sen är ju ingen modell bättre än dess antaganden. Denna modellen har en rad antaganden, temperatur, ränta för NPV, att värmeväxlaren håller cirka 20 år för att nämna några.

Edit: Värmeväxlarens effektivitet % är kanske största antagandet.

Av Skylar7s

Gjorde häromdagen en beräkning på värmeväxlare vs traditionell ventilation. GPT spottade ut 6 sidor med beräkningar efter man matat in lite rimliga grundförutsättningar. Visade sig att cirkus 18k vinst på 20 år. Beräkningar som jag ALDRIG hade gjort för hand.

Av Skylar7s
Skrivet av SwedZi:

Det är en utav dom jag kollat på faktiskt, men har läst så mycket negativt om den också, att man får dra många gånger för att den ska ta osv.

Men den kanske är bra? Finns ju mycket bra recensioner också.

Jag köpte en för några år sedan för 349kr typ. Inte rört varken min gilette hyvel eller min dyra säkerhetshyvel sedan dess. Oneblade gör brutalt bra jobb på en minut utan varken röda prickar eller behöva raklödder och liknande. Köp!

Av Skylar7s

Provat OneBlade?

Av Skylar7s

Köpte en 65'' 4K TV av märket Hitachi begagnad 2021 för 3000kr. Otroligt bra köp.

Edit: Begagnad givetvis, men felfri!

Av Skylar7s

Med alternativ tre så hoppas jag att du ändå har lite krigskassa kvar som buffert ifall något oförutsett händer kommande året.

Av Skylar7s

Jag hade nog gjort alternativ tre, det är trots allt endast en omvandling av investerade pengar som är likvida till en investering i illikvid tillgång som verkar öka ditt sparande avsevärt.

Dubbelkolla dock att du verkligen sparar så mycket som du tror.

Av Skylar7s

Helst lägsta FPS på 120. Men smärtgränsen går ändå vid 60..

Av Skylar7s
Skrivet av Oliver91:

Klassisk automat föredrar jag, vet att Mazda, Opel och BMW har det iallafall, kanske fler tillverkare? är totalt allergisk mot både dubbelkopplingslådor och remdrivna (CVT) lådor men tycker också om att köra bil och kör mycket.

Det är en OTROLIGT viktig del i att välja en bil med automat är att efterforska vad det är för typ av låda, Toyota har kedjedrivna CVT's och inte remdriven som är den vanligaste sorten CVT.

Dubbelkopplingslådor hör hemma i bilar med större motorer, jag hade dubbelkopplingslåda till min 1 liters ecoboost och i kombination med en ganska stor turbo för att väcka liv i den lilla motorn blev det väldigt hackigt och ryckigt när turbon spolade upp och ner i växlingarna och faktiskt ganska tråkig snittförbrukning på 0.63.

Idag kör jag en Mazda 3 med e-skyactiv-x motor på 2 liter 186 hästkrafter som är kompressorladdad som också har en mildhybrid lösning ihop med en 6 växlad tradionell automat och märker ej av växlingarna och har en snittförbrukning på 0.6 blandad körning sen bilen var ny, kör jag på farthållare och lagligt och lydigt har jag en förbrukning runt 0.4-0.5 längre sträckor.

Dagens tunga bilar mår bättre av lite mer motorkraft, runt 150hk och uppåt är nästan ett måste.

Kanske även en Opel Astra kombi med automat är ett billigt alternativ med den större 1.4 liters motorn?

https://www.blocket.se/annons/1001222039 <-- denna modell.

Håller med dig till 100%!

upprepar min tidigare fråga, ratade du Powershift eller Selectshift lådorna från ford?

En annan sak man bör göra är att kolla vad växellåda, motor och liknande kostar på tex bildelsbasen. Är det kvalité så finns ingen efterfrågan och således låga priser.

Av Skylar7s
Skrivet av Oliver91:

Undvik "ecoboom" och deras 8 växlade skräplåda som förövrigt blir 7 växlad efter återkallelse... , min Ford Focus jag hade var mer hos Ford än jag körde den, sålde den efter 1,5 år och köpte japanskt igen...

Forden var den mest otrevliga automatlådan jag någonsin kört, var som att vara ute och övningsköra med en 16 åring som slängde i växlarna.

Ska du tvunget köpa ford så är dieselmotorn som tipsades om riktigt bra men med MANUELL växellåda.

Annars, köp en Toyota Auris, går att få runt 10 år gammal för runt hundra, har också haft en hyundai i30 / kia ceed med 1.6 CRDI manuell som pendelbil, helt underbart hållbar men vet ej hur deras automatlådor är.

Just nu har jag en helt ny Mazda 3 -24, kan iofs tipsa om Mazda 6 Automat med 2.5 liters motorn och Optimum paketet från 2017 årsmodell, sinnessjukt bra bilar för pengen men tveksamt att de finns att köpa i din prisklass.

Japanska bilar är det bara att kolla efter rost för de rostar fortfarande mer än andra bilar dock absolut inte i den grad som förr, mellan min Ford Focus och medans jag väntade på min Mazda 3 som hade 6 månaders leveranstid hade jag faktiskt en Mazda 6 -17 Optimum automat AWD dock med dieselmotorn (som jag ej kan rekommendera) som hade runt 20k mil på mätaren och hade börjat bubbla vid bakdörrarna och bakluckan annars var den totalt driftsäker allt fungerade och interiören var hel och fin, dock väldigt törstig dieselmotor.

https://www.blocket.se/annons/1000955592 <-- enkel driftsäker kombi

https://www.blocket.se/annons/1001246438 <-- vad jag skulle kört vid behov av kombi, dock saftig prislapp men har allt du kan tänka dig utom android auto/apple carplay, kunde dock eftermonteras för runt 6000kr sist jag kollade.

Vilken växellåda menar du? DCTn "Powershift" eller vanliga Selectshift?

Av Skylar7s
Skrivet av Baxtex:

Har en Niro idag men den är ju pytteliten. 😃

Men Ceeden såg intressant ut.

Diesel känns ju rätt döende? Gillar inte traktorljudet heller.

Verkar finnas många med ecoboost bensin på blocket, vad är det som gör dem dåliga?

Man hade ju önskat elbil eller plug in hybrid när vi redan har laddare och allt men då blir det 250 000kr+ direkt verkar det som. Dock få elbilar med dragkrok och stort bagage. https://www.blocket.se/annons/skane/toyota_corolla_hybrid_1_8...

Varför är diesel döende?

Deras Ecoboost har en uppsjö av problem.
Deras diesels är skottsäkra.
Men vad vet jag, min Ford Focus drar 0.5 och dieseln är billigare än bensinen. Bilen rullat 41 tusen mil. Inga fel ännu.

Av Skylar7s

Jag hade köpt en Ford Focus med EcoBlue dieselmotorn och deras äkta 8-växlad automatlåda. Jättemycket teknik, drar lite, billig, jättemycket plats och just deras dieslar håller bra i längden. Undvik deras EcoBoost bensinaren.

Av Skylar7s

Intressant! Har också ett 1080. Är det Hotspot eller GPU som är varmt?
Min Hotspot är 86 grader medans GPU är 75..

Av Skylar7s
Skrivet av dlq84:

Fördelen menar du? Du slipper betala extra för loggan.

Brandrisk? Certifieringar och liknande?

Av Skylar7s

Verkar vara brutalt billigt jämfört med Apples egna, Vad är nackdelen?

Av Skylar7s

Om du inte ska total renovera så kör utanpåliggande så snyggt som möjligt imo.

Jag håller just nu på att dra tomrör och cat i väggarna i mitt hus för ethernet, hör av dig pm om du undrar hur jag gjort/tänker.

Av Skylar7s
Skrivet av medbor:

4K120Hz är för att dagens kablar och kontakter klarar det

1440p passar inte pixelmatrisen

1080p matchar 4K perfekt, 2x2 pixlar blir som en, och klarar att drivas i högre frekvens för att kabeln pallar det (egentligen borde inte 960Hz vara problem rent kabelmässigt)

480Hz är troligen toppen på dagens drivkretsar helt enkelt

Allting är logiskt och bra! Ganska enkelt att skala 1440p -> 4K med FSR/XeSS/DLSS i deras respektive kvalitetsläge

Du som verkar veta ett och annat! Hur är det med kablar? Jag har 4k 144hz skärm och ett GTX1080, har inte hittat att det faktiskt går att få ut 4k i 144hz pga av kablarna? Stämmer detta?

mvh

Av Skylar7s

Min 7700K+moderkort dog så köpte i3 12100F och ett mobo, oklart hur mycket uppgradering det där är dock.

Av Skylar7s

Vill inte ens tänka på hur krävande spelet kommer vara efter ha spelat RDR2... Men längta gör man!

Av Skylar7s

Ska bli intressant att se om dammsensorn faktiskt funkar i praktiken!