Inlägg

Inlägg som kimdahlvid har skrivit i forumet
Av kimdahlvid
Skrivet av shogou:

Ja men dom skriver även "Jag skulle rekommendera att låta denna gå i retur automatiskt med posten genom att inte hämta ut paketet när det kommit fram".

Jag skulle aldrig rekommendera det här till en kund, jag fick gräva fram själv att det kostade 150kr, det sa dom aldrig ordagrant det är jag som citerar deras retur regler. Det är därför jag blev så förvirrad. Varför skulle dom ens rekommendera det?

Kundtjänst jobb även om det heter "kunden har alltid rätt" är att tjäna in pengar på merförsäljning eller liknande oftast, jag kan förstå att dom rekommenderar den automatiska där dom faktiskt kanske går plus lite för sitt arbete, men jag kan också hålla med om att dom borde vara mer tydliga i kontakten med vad som gäller om du vill slippa avgiften.

EDIT: Varför du får det svaret på återköp är väl för att det pratas om återköp nu och inte öppet köp, öppet köp har du rätt till enligt distanslagen så den kommer dom ju inte fri ifrån. Tyvärr verkar dom dåliga på att nämna just dom andra alternativen som finns för dig.

har ju själv lämnat tbx på öppet köp flertal gånger utan kostnad när man skickat in produkten igen.

Oavsett är jag med dig om att dom borde informera bättre när du är i kontakt med dom

Av kimdahlvid
Skrivet av shogou:

Ja det låter som det säkraste, skulle inte vara kul med att få -150kr på det. Kommer nog hämta ut som jag alltid gjort med ny retursedel. Tack för rådet!

Har inte hört om att man kan undvika att inte hämta ut paketet och låta det gå i retur gratis förut? Så gissar på att det skulle kosta, men är inte helt 100 på om inet menade att det skulle vara gratis om jag klickade i Återköp på hemsidan.

Dom skriver ju rätt rakt att vill du inte stå för kostnaden måste du lösa ut paketet och göra ett återköp via hemsidan. (så som jag tolkar det)

Vill du inte betala 150kr så behöver du hämta ut paketet och göra en återköps anmälan via hemsidan och skicka tbx det, lite mer jobb, om det är värt det mer jobbet för att spara 150kr är helt upp till dig

Av kimdahlvid

5820K är såld

Av kimdahlvid
Skrivet av Tobsson15:

Köper gärna 5820k för 300 kr. Skickas.

Du har PM

Av kimdahlvid

Annonsen är avslutad

Av kimdahlvid

Så som det ser ut nu så väntar jag på att @Hunt3rseeker ska avsluta affären

Kontaktar nästa under förmiddagen imorgon om det inte skett.

Av kimdahlvid

i7 6850K , i7 5820K samt Noctua NH-U14S

6850K
Säljer nu en 6850K som jag haft liggandes (andra ägaren)
Fullt fungerande har körts med 8st 4GB 2666mhz minnen utan problem
Tyvärr dock har liquid metalen ätit på heatspreadern så texten är borta som syns på bild
även efter detta blivit lappat (Lapping)
kvitto finns från när den byttes ut av intel (24 juli 2017)

400kr

5820K
Säljer även en 5820K även den liggandes
Fullt fungerande har körts med 4st 4GB 2133mhz minnen utan problem
Andra ägaren här också köptes enbart för moderkortet som medföljde

300kr

Noctua NH-U14S
Följde med moderkort och processorn tyvärr verkar bara intel mount finnas för 2011-3 och 115x med den

350kr

Alla saker kan skickas men då med Postnords spårbara frakt för bådas säkerhet (80kr för processorerna 118 för kylaren)

Läs hela annonsen här

Av kimdahlvid

AMD Ryzen 9 5900X

Säljer nu en 5900X, fungerat felfritt och gått med PBO -15 all core stabilt med 3800Mhz minnen.

Inköpt: 2023-02-27 på Inet (Kvitto fås med vid köp)

orginal kartong fås med.

Kan skickas men skickas då med Postnords billigaste spårbara frakt till ombud för bådas säkerhet (80kr).

Läs hela annonsen här

Av kimdahlvid

Annonsen är avslutad

Av kimdahlvid

RØDE AI-1

Hej säljer nu denna DAC då jag uppgraderat till en bättre.

Fullt fungerande.

Blev utbytt på garanti: 2022-01-03

Köptes: 2021-05-04 av Inet (kvitto finns)

Länk till produkt: https://www.inet.se/produkt/6608458/rode-dac-mic-preamp-horlu...

Kan självklart skickas men skickas då via Postnords billigaste spårbara val för bådas säkerhet (kostar i dagsläget 74kr Skicka lätt 1KG)

Läs hela annonsen här

Av kimdahlvid

Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen

Hej säljer nu min Scarlett solo som jag använt som DAC till mina hörlurar och en kort stund till även XLR mikrofon.

Har tyvärr varken kvitto eller låda kvar kvar då den köptes 8 maj 2020 på Musiklagret här i Borås
(Tillverkad 09/2019)

Fungerar bra och har fungerat utmärkt i min ägo.

Länk till produkt med info: https://www.musiklagretbutik.se/produkt/focusrite-scarlett-so...

Kan självklart skickas men skickas då via Postnords billigaste spårbara val för bådas säkerhet (kostar i dagsläget 74kr Skicka lätt 1KG)

Läs hela annonsen här

Av kimdahlvid
Skrivet av Various Gaming:

Tja installerade just Homeassistant på min RPi4 Alla mina philips grejer, Billaddare mm går fint, men Cleverio verkar inte stödjas dvs Kjell och Cos smarta produkter. Har någon funnit en lösning på detta? Jag har ju enheternas IP på nätverket mm. Men i Home assistant verkar det saknas en integration till dom?

Nu har inte jag Home assistant, men jag använder själv CleverIO lampor men via Google assistant, men till saken så är CleverIO rebrandade Tuya saker när det kommer till Wifi lampor. Android appen CleverIO använder heter tillockmed com.tuya.smartlife som APK namn.

https://www.home-assistant.io/integrations/tuya/

https://community.home-assistant.io/t/local-tuya-and-cloud-ac...

EDIT: Garanterar inte att det funkar då jag inte testat själv, men har lyckas lägga till andra saker från Tuya som varit rebrandade i appen (Denver uttag och no name uttag)

Av kimdahlvid
Skrivet av Zilanto:

Hade missat att jag hade denna också:
Propagation VR - Co-op

Tar jätte gärna Propagation VR - Co-op

Edit: Tack för koden funkade utmärkt!

Av kimdahlvid
Skrivet av Brekbad:

Blev uppsägning, bästa de kunde göra var 439kr månaden för 500/500. Så flickvännen får nyttja sitt studentmedlemskap. 249kr för 500/500. Sa upp idag så det slutar gälla den 12e maj, blir det probleme om jag väljer att aktivera det "nya" erbjudandet den 11e maj?

Nej du kan inte aktivera ett abonnemang så länge det redan är ett abonnemang aktiverat på adressen, dom kommer säga att det redan finns ett aktivt abonnemang på den porten redan om man försöker med det, du kommer behöva sätta start på det nya abonnemanget på den 13e maj, ditt 500/500 ska då sluta fungera 24:00 den 12e maj och din flickväns ska börja 13e maj 00:00 så teoretiskt sätt ska det då inte bli någon downtime.

Av kimdahlvid

1000kr (hämtar)

Av kimdahlvid

Annonsen är avslutad

Av kimdahlvid

Annonsen är avslutad

Av kimdahlvid
Skrivet av Poberg:

Ah, ok
Vad för bud har du på kortet?

Jag har inget bud enbart på kortet utan på både CPU och GPUn som paket. CPUn har en egen annons

Mvh

Av kimdahlvid
Skrivet av Poberg:

Hur mår blocket? Beläggningar i blocket?

Blocket mår bra och har inte någon beläggning, det man ser är destillerat vatten som hamnat som droppar på plexi delen samt vid finsen. Väldigt svårt att få ut vätskan efter man kört rent det.

Så som det ser ut nu har jag köpare på kortet som hämtar imorgon, blir det inte sålt uppdaterar jag här

Av kimdahlvid
Skrivet av leverbrock:

Budar på både cpu och Gpu som du har på annons. 4500kr för båda, kan hämta.

Kan tänka mig gå med på detta vid en snabb och smidig affär.