Billigare hembioreceivrar är ofta bättre än 2 kanal, i dyrare prisklasserna så sprider det mera, men det finns oerhört bra hembioreceivrar som matchar 2 kanal och det finns de som inte gör det.
Man ska även väga in avancerade möjligheter, typ att använda multikanalaren till aktiva system, man kan ganska lätt göra 2x 3vägs aktiv drift om man vet vad man gör, och det kan innebära fördelar, moderna prylar kanske även har eq inbyggda och det har sällan 2 kanalare, det finns även dacar i hembioprylar.
Sedan ska man inte missa att det finns oerhört stora gamla hembiomaskiner ute på begsidan för småpengar om de saknar moderna funktioner, de slumpas bort om de saknar dd/dts och numera hdmi, och ser man dem som förstärkare så är de ofta mycket prisvärda även om de inte funkar till hembion längre.