Krönika: När blir artificiell intelligens bra på riktigt?

Permalänk
Melding Plague

Krönika: När blir artificiell intelligens bra på riktigt?

Fredrik funderar över när han faktiskt inte kan tänka sig en dag utan AI.

Läs hela artikeln här

Visa signatur

Observera att samma trivselregler gäller i kommentarstrådarna som i övriga forumet och att brott mot dessa kan leda till avstängning. Kontakta redaktionen om du vill uppmärksamma fel i artikeln eller framföra andra synpunkter.

Permalänk
Medlem

När man kopplat AI till OS:et så att det faktiskt kan "göra" saker också, inte bara svara med text. Då tror jag det blir användbart.

Visa signatur

Processor: Motorola 68000 | Klockfrekvens: 7,09 Mhz (PAL) | Minne: 256 kB ROM / 512 kB RAM | Bussbredd: 24 bit | Joystick: Tac2 | Operativsystem: Amiga OS 1.3

Permalänk
Medlem

När programmerarna slutar lägga in egna värderingar.

Visa signatur

Fractal Define 7 | ASUS ROG Strix X670E-F Gaming WIFI | AMD Ryzen 7 9800X3D | Noctua NH-D15 G2 | Kingston 2x32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY Beast | Asus RTX 5090 ROG Astral OC | Corsair RM1000X ATX 3.1 1000W | Kingston Fury Renegade M. 2 Gen 4 1+4TB + Samsung 860 EVO 1TB + 870 EVO 4TB | Samsung Odyssey G8 G80SD | Synology DS 411j

Permalänk
Medlem
Skrivet av talonmas:

När man kopplat AI till OS:et så att det faktiskt kan "göra" saker också, inte bara svara med text. Då tror jag det blir användbart.

Verkar som du inte testat COPILOT

Aha du har precis skrivit ett mail?
- Här kommer en sammanfattning av ditt mail du inte önskade dig

Vill du ha hjälp med den här Excelfilen av Copilot?
- Du skulle formaterat det här dokumentet exakt enligt mina preferenser innan du bad om hjälp

Vill du ha hjälp med den här Powerpointen?
- Jag kan tyvärr göra fuck all åt den här, vill du ha hjälp med något annat? (Jag kan nog inte göra det heller)

Jaha du ville öppna den här länken du tryckte på i Teams i din standardwebläsare Firefox?
- Här kommer sidan länken leder till i EDGE, coolt va?

Permalänk
Medlem
Skrivet av izzie:

Aha du har precis skrivit ett mail?
- Här kommer en sammanfattning av ditt mail du inte önskade dig
[...]

Du verkar föga imponerad Har inte testat det ännu, men blir ju inte direkt övertygad att ta steget här..

Permalänk

Tittade återigen på I, Robot igår. Där ett företag (U.S.R) har full kontroll över programvara, hårdvara och robotar. Sedan när robotarna fått egen vilja slutar det illa.
Faran är nog att vi lätt skulle acceptera att ett företag ger oss allt bara för att det är bekvämt som du är inne på. Och när det då går åt fanders blir det jobbigt. Vi får hoppas att de arbetar med sömlösa integrationer för att vi inte ska bli beroende av en jätte som typ NVIDIA. En jätte som inte verkar bry sig om annat än vinst.

Permalänk
Medlem

Jag förstår inte varför det lanseras så många "assistenter" som är inte går att använda.

AI i mobilen som inte ens konsekvent klarar av jättenkla grejer som att ändra volymen på medieuppspelningen eller hoppa fram 2 minuter. Då blir jag inte precis sugen på att låta den försöka skicka sms eller nåt heller.

Eller "superavancerade" AI-filter i Photoshop som tar flera sega minuter att beräkna, och sen stolt visar upp ett helt förstört foto, som om ett barn har suttit och lekt runt planlöst med reglagen.

Alltså, skäms de inte?

Permalänk
Medlem
Skrivet av mr_sQuinty:

När programmerarna slutar lägga in egna värderingar.

Eftersom det är omöjligt menar du att det aldrig kommer hända?

Permalänk
Medlem

Inom flera områden är AI bra nu men man måste lära sig använda tekniken, läsa på. Det är ju som att ställa frågor mot en en annan "hjärna" som har en viss sortering (vikter) och för att få ut bästa möjliga svar behöver man nog läsa på lite om hur AI fungerar.

Risken med AI tror jag kan bli att det passiviserar. Har sett det så många gånger nu att jag tror det är en stor risk. Människor låter bli att försöka klara något själva om det tar tid, man tar hjälp för snabbt. Istället för att kämpa med något i flera dagar vilket är mycket nyttigt för en själv, så efter 15 minuter så tänker en del, nej nu frågar jag AI istället.

Uthålligheten i att göra något svårt minskar när man vet att det det finns hjälp

Permalänk
Medlem

När A.I faktiskt är A.I och inte en databas på ett par miljarder petabyte som google plockar ord från

Permalänk
Medlem

Den dagen varje separat nod av AI använder ~120W och har möjligheten att forma sin egen personlighet och sina egna uppfattningar.

Permalänk
Medlem

Det som lanseras som AI idag är inte AI utan något som liknar AI men inte är det. Ett exempel är att alla AIn "hallucinerar" vilket manifesterar sig som att det ljuger eller genererar kod som inte fungerar. Idag har vi en bubbla i AI-företag precis som när vi hade en bubbla i internetföretag på 90-talet som slutade med kraschen 1998. Hur många idag kommer ihåg boo.com?

Permalänk
Medlem

Företagen jobbar febrilt med att få ut sina AI-lösningar, men det är uppenbart att det krävs gediget arbete för att få till bra lösningar, och i många fall är AI inte särskilt tillämpligt. Vi kommer att se stora mängder lösningar som inte utnyttjar AI särskilt väl, och de flesta kommer om några år att vara rejält trötta på ordet AI.

Inom företaget där jag jobbar trycker både chefer och kunder på för att få fram AI-lösningar, men det är uppenbart att de själva inte vet hur detta ska se ut. Ibland måste man inse att alla verktyg inte passar i alla sammanhang.

Jag använder själv AI dagligen, främst Copilot, ChatGPT osv., och det har ökat min produktivitet, förståelse och arbetsglädje enormt. AI kommer inte på något vis att ta just mitt jobb i närtid – det behövs fortfarande en supervisor som ser till att saker blir rätt och pusslar ihop modulerna. Men beroende på om företagen vill ha mer produktion eller om de vill kapa kostnader så kommer det att påverka min arbetsmarknad (utvecklare). Färre utvecklare kan få betydligt mer gjort med AI idag än för 5-10 år sen.

Tyvärr har jag inte sett några riktigt bra integrationer än. Visst, Copilot kan föreslå en hel del boilerplate-kod medan man kodar, men den är fortfarande oförmögen att styra IDE:n, t.ex. att skapa projekt, klasser, tester mm. Det är tydligt att vi fortfarande är i en startupfas.

Jag hade hoppats på att få se lite NPC-AI i nyligen lanserade Kingdom Come: Deliverance II, men det är uppenbart att vi inte riktigt är där än. Man kan hoppas att GTA 6 har hunnit trycka in något bra, men sannolikheten är låg. Det krävs trots allt en hel del utveckling och regler runtom för att få till en bra och säker produkt.

Storföretagen pratar om att de nu ska börja göra sig av med utvecklare och ersätta dem med AI-agenter (t.ex. Amazon), men jag vet inte vilken AI de har tillgång till, för inget jag har sett har kunnat ersätta en utvecklare rakt av. Återigen handlar det troligen om att utvecklarna hamnar på en högre nivå där AI skriver större delen av koden, och utvecklaren främst verifierar och komponerar ihop delarna vilket innebär att det krävs minde utvecklare.

Visa signatur

CPU : AMD Ryzen 5 5600X Moderkort : ASUS ROG Strix B550-F GAMING Grafikkort :EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 iCX Gaming HDMI 3xDP 11GBMinne : Corsair 16GB Chassi :Fractal Design Define 7 Compact Nätdel : Corsair RM750x Skärm #1 : Asus VG349Q Ultrawide Skärm #2 : Acer X34 Ultrawide

Permalänk
Medlem

Tycker det är extremt irriterande att man inte längre kan ringa upp någon i telefonboken på sin mobil med Googles assistent. Det var så smidigt när man hade hörlurar och var ute och promenerade eller sprang, eller när det var svinkallt ute och man ville ha kvar händerna i fickorna. Den som kom på idén för det förslaget borde kölhalas och sedan gå på plankan.

AI har jag inte ens försökt att prova för det finns inget användningsområde för det i min värld.

Permalänk
Medlem

Jag som håller på och söker jobb är väldigt nyfiken på hur man använder ChatGPT för att simulera arbetsintervjuer!

Permalänk
Medlem
Skrivet av Chrisism8:

Jag som håller på och söker jobb är väldigt nyfiken på hur man använder ChatGPT för att simulera arbetsintervjuer!

Det finns rätt många sidor som är specialiserade på det, men jag har ingen koll på vilka som är bäst eller om de är vettiga överhuvudtaget.

Permalänk

Utvecklingen av det mesta går sakta. Jag känner personer som aktivt motarbetade 3G utbyggnaden med olika argument. Dels strålningen men även att behovet att ha internetåtkomst utanför sitt hem eller arbete är fullkomligt meningslöst. Så det var ekonomisk dumt att bygga ut nät för mobilsurf som ingen kommer vilja ha till något.

LLM är för mig en ordbajsare, om den är en Ai eller inte kan diskuteras. Men klart för mig är att det kommer ta väldigt tid. Det är lite som att prata om internet år 1994 eller smartphones år 1997.

Många som satsar på Ai kommer förlora mycket pengar, inte ens första iPhone var en riktig dundersuccé som alla kände att den skulle de köpa.

Jag själv använde Ai lite smått, jag känner jag går plus minus 0 när det gäller tidsbesparing men jag försöker hänga med. Ett behov jag ser är någon att diskutera vissa saker med.
Säg man vill bygga en laptopkylplata, tysta noctua fläktar vars varvtal ökar efter behov.
Man kan fråga på internet och i princip ingen är ett dugg intresserad eller ens förstår behovet, det är då att fråga en LLM och få hjälp av den eller inte kunna få ett svar från någon.
Nu var detta ett exempel. Men det finns hur många som helst små saker med samma dilemma.

Permalänk
Medlem

Det lustiga med AI är att det verkar drabba två grupper som trodde de var skyddade.

Utvecklarna allra mest. Nu har vi haft en bubbla i Sverige som brustit vad gäller kodare. Men shit vad jag hör om utvecklare i Sthlm som står utan jobb. De seniora verkar än så länge sitta trygt men de med mindre än 10 års erfarenhet bör vara väldigt snälla på jobbet.
Som jag förstår det är det väldigt mycket av det som gjorde av de mindre erfarna som prototyping med mera som nu kan läggas över på de seniora som helt enkelt kan få mer gjort på mindre tid.

De Kreativa. Det är helt galet vad som händer vad gäller all form av bild och ljud. Vi pratar om mångdubbling av produktivitet per anställt. Vi skulle ta fram en webbsida för en produktlansering. Något som tidigare hade skett med hjälp av "byrå" och ett gäng konsulter (säg 200 timmars jobb). Nu gjorde våra egna marknadssmurfar det på en dag.

Och ändå vill jag påpeka att vi överskattar AI på kort sikt och underskattar den på långt sikt.

Men som sagt. Lustigt att grupper man trodde skulle vara svåra att ersätta är de som drabbas hårdast. Och exv ekonomer som man sa var de som skulle "åka först" är de som snarare verkar vara svåra att ersätta i dagsläget.

För övrigt. Kundtjänst och callcenters kommer väldigt snart ryka. Har fått demo på AI tjänster där man i princip "trawlat" vår hemsida efter all info, FAQer med mera. Och AI svarar bättre på frågor än vad en person som jobbat ett år hos oss klarar av.
Enda orsaken vi inte går över är att det i dagsläget är billigare med personal än AI...

Visa signatur

4090/7950X

Permalänk
Medlem

För övrigt har vi samarbete med flera musiker. I samband med ett event så skrev vår kära marknadsavdelning helt ny text till en låt (Med artistens godkännande såklart)

Så när kunderna kommer in på eventet möts de av en musikslinga som låter exakt som om artisten spelat in det. Men med väldigt corny marknadstext om eventet istället.

Tidsåtgång. 4 timmar.

Jämfört med en musiker som ska boka en studio. Nån ska remixa. Folk ska passa in sina kalendrar.

Visa signatur

4090/7950X

Permalänk
Medlem

Med det sagt vill jag säga. Om du tror att du inte påverkas av AI och bara vill säga nej och tycker att allt är skit.

Så kommer kommande åren göra väldigt ont.

Visa signatur

4090/7950X

Permalänk
Medlem
Skrivet av AppendixSE:

Så kommer kommande åren göra väldigt ont.

Har samma erfarenhet. Suttit med AI i kanske tre månader nu (utvecklare sedan 30 år tillbaka), att göra visa saker som tidigare var tråkigt, tog tid och ser AI genera det är lite av en chockupplevelse. Man förstår direkt att "ok, där rök 10 000 arbetsplatser".

De som snabbt lär sig använda AI och kan producera så mycket bättre kvalitet gör dessutom att spiralen snurrar än snabbare. Det ena leder till det andra och det går bara fortare och fortare.

Permalänk
Medlem

Jag tror att red inte ska vara arga på att AI-assistenterna inte fungerar som de vill.

De ska istället oroa sig för att AI redan gör lika bra eller bättre rewrites än artiklar som denna:

https://www.sweclockers.com/nyhet/40698-pc-portar-av-playstat...
(Som bara är en summering av Eurogamer som summerat en podcast)

Visa signatur

4090/7950X

Permalänk
Medlem

Mänskligheten har varit här innan å det gick bra även de gångerna..

Visa signatur

42? Seven and a half million years and all you can come up with is 42?!
► FD Define R2 | Win11Pro | R7-5800X | PA 120SE | ROG STRIX B550-F GAMING | CMN32GX4M2Z4600C18 | 1080 Ti | AX750 | Asus VG27WQ | HP Z27n |► Realme GT Master |

Permalänk
Medlem
Skrivet av klk:

Har samma erfarenhet. Suttit med AI i kanske tre månader nu (utvecklare sedan 30 år tillbaka), att göra visa saker som tidigare var tråkigt, tog tid och ser AI genera det är lite av en chockupplevelse. Man förstår direkt att "ok, där rök 10 000 arbetsplatser".

De som snabbt lär sig använda AI och kan producera så mycket bättre kvalitet gör dessutom att spiralen snurrar än snabbare. Det ena leder till det andra och det går bara fortare och fortare.

Jag tycker att AI är väldigt användbart om man är nybörjare. Men det tar nästan lika lång tid att göra alla omtag med koden som att en kunnig gubbe skriver den.

Som det är idag måste man fortfarande leda arbetet. Ai har inte det helhetsgreppet än.

Sen att jobb kommer försvinna. Man kan vända på det. Varför behöver man en arbetsgivare när AI finns?

Man kommer ju kunna glra 100ggr fler saker än tidigare?

Men det är bara funderingar. Jag vet lika mycket som alla andra.

Datorerna skulle göra alla arbetslösa en gång i tiden. Blev inte så.

Visa signatur

Min musik: https://www.youtube.com/channel/UCZKidNeIKsz8LZMO3VRcBdQ

Gaminglaptop. 13700H, 32Gb RAM, RTX 4070, 4Tb SSD.

Permalänk
Medlem
Skrivet av serverfel:

Jag tycker att AI är väldigt användbart om man är nybörjare. Men det tar nästan lika lång tid att göra alla omtag med koden som att en kunnig gubbe skriver den.

Är man nybörjare bör man enligt mig vara försiktig. AI kan producera väldigt mycket men vet man inte om hur saker måste genereras så kommer man producerar mycket skit som sedan måste göras om.

Jag skulle inte vilja spendera tid med att rätta AI genererad skitkod

Permalänk
Medlem

Fattar inte att det generellt ska vara så svart eller vit inställning till saker.
Antingen tycker folk att AI/LLM är skit, killgissar och hallucinerar och inte är att lita på alls, eller så tycker man det är helt fantastiskt.

Nä, nu var jag kanske lite väl onyanserad själv, men jag har svårt att förstå de som inte är imponerade av vad LLM kan bidra med redan nu. Det är klart det inte är perfekt och inte är 100% att lite på, men det är i mitt tycke väldigt mycket som fungerar imponerande väl.

Några exempel är hur jag på jobbet med hjälp av ChatGPT på ett par timmar lyckades konfigurerar en nätverksteknisk grej som hade tagit långt mycket längre tid och/eller krävt andra personers inblandning eller en massa sökande på webben med sökmotor.
Med ChatGPT får jag svar direkt på det jag undrar och kan resonera fram och tillbaka istället för att lägga tid på att leta information.

Mitt andra exempel är en spelprototyp gjord i Unity som jag ville föra över till Unity 6. Det var mycket funktioner i projektet som inte längre funkade och hade krävt mycket anpassning, så jag beslutade att testa göra om allt från noll med hjälp av ChatGPT. Trots min väldigt begränsade kunskap gällande kodning lyckades jag på kanske 16 timmar få igång en prototyp i Unity 6 med ungefär samma funktioner som den gamla.

Jag kan lätt säga att jag överlag är mycket imponerad av vad AI/LLM klarar av redan nu. Sen håller jag med om att de inte är perfekta, men det är banne mig inte vi människor heller.

Fixade typos. Borde kört texten genom AI …
Visa signatur

• Fractal Design North | ASUS ROG Strix B650E-F | Ryzen 7 7800X3D | Radeon RX 7900 GRE | 64 GB RAM | Windows 11
• Mac mini | M4 Pro | 48 GB RAM | 1 TB storage macOS 15 Sequoia
• MacBook Pro 14" | M2 Max | 96 GB RAM | macOS 15 Sequoia

Permalänk
Medlem
Skrivet av klk:

Är man nybörjare bör man enligt mig vara försiktig. AI kan producera väldigt mycket men vet man inte om hur saker måste genereras så kommer man producerar mycket skit som sedan måste göras om.

Jag skulle inte vilja spendera tid med att rätta AI genererad skitkod

Det var så en lärde sig även innan AI.. btw..

Visa signatur

42? Seven and a half million years and all you can come up with is 42?!
► FD Define R2 | Win11Pro | R7-5800X | PA 120SE | ROG STRIX B550-F GAMING | CMN32GX4M2Z4600C18 | 1080 Ti | AX750 | Asus VG27WQ | HP Z27n |► Realme GT Master |

Permalänk
Medlem
Skrivet av izzie:

Verkar som du inte testat COPILOT

Aha du har precis skrivit ett mail?
- Här kommer en sammanfattning av ditt mail du inte önskade dig

Vill du ha hjälp med den här Excelfilen av Copilot?
- Du skulle formaterat det här dokumentet exakt enligt mina preferenser innan du bad om hjälp

Vill du ha hjälp med den här Powerpointen?
- Jag kan tyvärr göra fuck all åt den här, vill du ha hjälp med något annat? (Jag kan nog inte göra det heller)

Jaha du ville öppna den här länken du tryckte på i Teams i din standardwebläsare Firefox?
- Här kommer sidan länken leder till i EDGE, coolt va?

Jag snarare HAR testat copilot och insett begränsningarna och att stödet måste finnas på OS-nivå för att bli bra

Visa signatur

Processor: Motorola 68000 | Klockfrekvens: 7,09 Mhz (PAL) | Minne: 256 kB ROM / 512 kB RAM | Bussbredd: 24 bit | Joystick: Tac2 | Operativsystem: Amiga OS 1.3

Permalänk
Medlem
Skrivet av AppendixSE:

Det lustiga med AI är att det verkar drabba två grupper som trodde de var skyddade.

Utvecklarna allra mest. Nu har vi haft en bubbla i Sverige som brustit vad gäller kodare. Men shit vad jag hör om utvecklare i Sthlm som står utan jobb. De seniora verkar än så länge sitta trygt men de med mindre än 10 års erfarenhet bör vara väldigt snälla på jobbet.
Som jag förstår det är det väldigt mycket av det som gjorde av de mindre erfarna som prototyping med mera som nu kan läggas över på de seniora som helt enkelt kan få mer gjort på mindre tid.

De Kreativa. Det är helt galet vad som händer vad gäller all form av bild och ljud. Vi pratar om mångdubbling av produktivitet per anställt. Vi skulle ta fram en webbsida för en produktlansering. Något som tidigare hade skett med hjälp av "byrå" och ett gäng konsulter (säg 200 timmars jobb). Nu gjorde våra egna marknadssmurfar det på en dag.

Och ändå vill jag påpeka att vi överskattar AI på kort sikt och underskattar den på långt sikt.

Men som sagt. Lustigt att grupper man trodde skulle vara svåra att ersätta är de som drabbas hårdast. Och exv ekonomer som man sa var de som skulle "åka först" är de som snarare verkar vara svåra att ersätta i dagsläget.

För övrigt. Kundtjänst och callcenters kommer väldigt snart ryka. Har fått demo på AI tjänster där man i princip "trawlat" vår hemsida efter all info, FAQer med mera. Och AI svarar bättre på frågor än vad en person som jobbat ett år hos oss klarar av.
Enda orsaken vi inte går över är att det i dagsläget är billigare med personal än AI...

Inkorrekt. Utvecklare kommer det alltid att finnas behov för. Det är yrken som förare, monterare, och dylikt som ligger i riskzonen. Yrken som är lättare att automatisera.

Permalänk
Medlem
Skrivet av kras:

Inkorrekt. Utvecklare kommer det alltid att finnas behov för. Det är yrken som förare, monterare, och dylikt som ligger i riskzonen. Yrken som är lättare att automatisera.

Det är klart det finns behov av utvecklare men inte alls lika många

Ta enklare CRUD (Create, read, update and delete) lösningar. Många utvecklare sitter med sådant idag, det ser jag som ett ormåde som helt kommer försvinna