Minnena har ingen egen frekvens utan bara en frekvens som tillverkaren garanterar att de klarar, klocksignalen kommer sedan från processorn. Så alla stickor kommer köra med samma inställningar, vilket ofta brukar bli någon grundinställning som fungerar med alla minnen om man blandar olika minnen. Det beror på moderkortet hur det hanterar den situationen, eventuellt kan du behöva justera inställningarna manuellt om moderkortet väljer för låga inställningar.
Och ja, du kan blanda storlekar också, men det optimala är lika mycket minne i varje kanal. T.ex. 8+4 i en kanal och 8+4 i den andra om du använder en plattform med två minneskanaler (dual channel). Om du istället bara kör 8 i en kanal och 4 i den andra så får du normalt dual channel på 4+4 och single channel på resterande 4.
Sen är det förstås bäst att ha matchande minnen för att minimera risken för strul, men det fungerar ofta att blanda rätt friskt.