Jag sitter idag på en 27" Asus 165 Hz TN-monitor och är sugen på en uppgradering, framför allt är jag intresserad av OLED. Har kollat en del på vanliga 4K 32"-OLED-skärmar, men inser samtidigt att jag föredrar större skärmyta. Har en LG 55" OLED-TV i sovrummet och en LG 75" 8K MiniLED-TV i vardagsrummet, och är supernöjd med bägge dessa. Nu är det dags att ta steget även på monitorsidan och då lutar det starkt mot OLED.
Användningsområdet är ungefär 50 % spel och resten vanligt användande som att scrolla nätet, YouTube osv. Är främst intresserad av ultrawide-formatet (21:9) eftersom det känns bättre i spel som stödjer det, plus att jag gillar känslan av omslutning som en välvd skärm ger.
Har framför allt kollat på LG UltraGear 39GS95QE (39") men har sett att många klagar på att den låga PPI:n kan bli ett problem, framför allt när det kommer till text. Är det verkligen så illa, eller är det överdrivet? Eller borde jag istället gå på den mindre 34"-modellen (LG UltraGear 34GS95QE) för högre pixeltäthet?
Någon med erfarenhet av dessa skärmar?
Edit min asus är en 1440p skärm
Senast redigerat Förtydligande angående upplösning nuvarande monitor
Jag använder själv en LG 34 VA panel och är nöjd med den. Jag vet inte vad ppi är på just denna skärm men själv har jag varit intresserad av denna skärmar. Dom kanske är något för dig.
När folk klagar över låg upplösning eller pixlig bild är det alltid relativt deras referenspunkt, vilket är den egna skärmen de hade innan.
Nu är "27" Asus 165 Hz TN-monitor" inte så detaljerad men jag gissar av 165 Hz att det är en 2560x1440-skärm? Då är 34-tum 21:9 med 3440x1440 exakt samma upplösning, samma ppi, som du redan har. 39-tum 21:9 är då en lägre upplösning vilket i kombination med pixelstrukturen på en OLED blir ännu tydligare. Så den relativa ändring riskerar bli en tydlig försämring på den punkten.
Kom också ihåg är 32 tum 16:9 är till ytan större än 34-tum 16:9. Så 4K/32-tum ger dig en större yta och en betydligt tätare pixelstruktur mot vad du har. Vilket då öppnar upp för att skala spel och gränssnitt efter önskemål.
Som nämnts så har 34 tummaren wide precis samma pixelstorlek som 27 tummaren du har nu, så den är ju det säkraste alternativet. Speciellt som pixelstrukturen är lite speciell på OLED skärmarna...
OBS att LG:s GS95QE modellserie fortfarande använder den äldre typen av WOLED panel med subpixelstrukturen RWBG, som gör att man kan uppleva lite mer artefakter och problem med hur bokstäver renderas med cleartype mm.
Hade det inte varit för det så hade jag nog slagit till på 39 tummaren själv den här helgen: Elgiganten har reapris på hela modellserien på sin invigning av utökade komponentavdelningen i Barkarby och Kungsgatan! https://www.elgiganten.se/kampanj/gaming/gaminginvigning