Inlägg

Inlägg som Mackey har skrivit i forumet
Av Mackey
Skrivet av JsoooN:

Vad är det som är skevt med att man ska behöva låsa på mål för att slå ut flygplan och helikoptrar?

Eller menar du att rakterna skulle flyga huxflux över hela kartan tills dom träffade något?

Skrivet av Mordarosten:

Eh va? BF3/bf2/cod osv osv är baserat på verkligheten. Tror du det bara är att skjuta iväg en robot i luften och den bara hittar och följer efter sitt mål? Föreslår att du gör GMU på Lv6 i halmstad eller nåt så får du lära dig nåt. :PppPPpPPPp

Nope det är inte vad jag menar, syftar på att man borde kunna skjuta raketen hur du vill, dvs att om den inte låser så flyger den bara rakt fram som en RPG.

Vet inte exakt hur just SA-18 fungerar i verkligheten men den vore osmidigt ifall den inte gick att avfyra när du vill, därav tolkar jag det som icke realistiskt.

Av Mackey

Herregud vad skevt, aja är knappast förvånad då det trots allt är BF3 vi snackar om.

Hur som helst, tack för svar!

Av Mackey

Kan inte skjuta med SA-18 i BF3

Tjena SweC, nu är det så att jag stött på ett mycket udda problem i BF3, jag kan nämligen inte skjuta med SA-18. När jag trycker på mus1 vilket är min skjutknapp så blir det en rekyl men inget skott kommer ut ur vapnet. Jag kan bomba på mus1 hur länge som helst och det kommer rekyler efter varje klick men inget skott flyger ut. Jag kan skjuta med alla andra rocket launchers dessutom.

Nån som vet om man kan fixa detta?

Av Mackey

Kan man inte lägga till ett "omdömessystem" likt det på tradera? Då blir det lättare för folk att veta vilka som är reko att köpa grejer av. Behöver inte vara så avancerat utan att man bara kan "gröna" en person dvs.

Av Mackey

^ Det fungerar ibland men inte alltid för mig. Har precis som er andra fått detta problem för ett par dagar sedan.

Av Mackey

Bytte moderkort, får ingen bild och ej normal start.

Tja SweC, skapade en tråd igår då jag hade problem efter att ha bytt moderkort till ett Asus M4A89GTD PRO, allt verkade fungera till sist men sedan fick jag en massa problem med drivrutinerna när jag hade CF vilket gjorde att jag bestämde mig för att byta tillbaka till mitt gamla moderkort som är ett msi 770-G45.

Efter att ha fört över alla komponenter till det nya moderkortet så inträffade problem jag hade med det nya moderkortet tidigare, nämligen att när jag startar datorn så går fläktarna igång men sen så kör de på lågvarv, (lägre än vid idle) och ingen bild kommer upp på skärmen. Jag har testat båda grafikkorten i båda pci-e slotsen men inget händer. Alla delar satt på 770-G45 kortet igår förmiddag och allt fungerade då utan problem.

Tidigare idag fungerade även alla delar när de satt på M4A89GTD kortet men som sagt fick jag problem med crossfire då drivrutinerna vägrade att fungera. Alla delarna är även lite mer än 1 år gamla och har kvitto till alla delar utom sapphire grafikkortet. Ska kolla om garanti finns kvar men först måste jag veta vad problemet är och om det faktiskt är någon del som är trasig eller om det är något annat.

Specs:

De två moderkorten: msi 770-G45 (det gamla som utgjorde datorn från början) och Asus M4A89GTD PRO (det nya)

AMD Phenom II 955 BE @ 3.2GHz
Asus EAH5770 + Sapphire Vapor-X HD5770 i CF
Corsair XMS3 PC10666 1333MHz 2x2GB
OCZ ModXStream PRO 600W

All hjälp uppskattas och är väldigt tacksam för svar!

Av Mackey

Vettefan men nu fungerar allt, testade att koppla in skärmen till sapphire kortet och nu fungerar allt. Är nästan säker på att jag testade det förut men å andra sidan så installerade jag windows och trodde att båda grafikkorten hade ström. ^^ Hade sovit rätt lite i veckan så det var nog felet med det hela!

Tack för all hjälp hur som helst.

Av Mackey

Har ej löst problemet utan hade bara failat hårt. Hade båda korten i pci-e slotsen men det ena hade inte ström, trodde därför att allt fungerade vilket det inte gjorde såklart. Vet därför fortfarande inte varför det inte fungerar, är det moderkortet som är trasigt möjligtvis?

Av Mackey

Stängde av GPU boost i BIOS och nu fungerar allt, ska installera windows så får vi se hur det går!

EDIT: Problemet löst se senaste posten.

Av Mackey

Här är en film på hur uppstarten går till: http://www.myupload.dk/showfile/1ISOQsD.MOV notera att det kan verka som att den startar någolunda ordentligt iom att fläktarna går igång men de låter mycket mindre än vad de brukar göra.

Av Mackey
Skrivet av mini-z1994:

testa att ta ur ett grafikkort och minne (troligast att minnet har pajat (har ett par minnen hemma som gör samma sak alla fläktar snurrar osv men inget händer så det är minnena testa och byt emellar och ha endast ett i och se om den startar)

det som händer är nog att den hittar minnet (känner av att det sitter nått minne där) men kan inte läsa innan det blir fel pga trasigt minne och står kvar och buffrar och försöker att hitta storleken på minnet men den lyckas inte därför startas den inte.

ganska simpel lösning på ditt problem det är ett minne som felar

Högst otroligt då de fungerade för bara några timmar sedan när de satt på det gamla moderkortet med samma komponenter, jag kan som sagt starta datorn med 1 grafikkort men när båda är i (oavsett om de är kopplade i CF eller ej) så startar inte datorn.

Av Mackey
Skrivet av ggustavsson:

Ram minnet är inte otänkbar felkälla, till och med ganska sannolik
Dra ur en sticka i taget och testa starta

Har testat att köra med både 1 sticka och även köra i de svarta dimm slotsen, inget hjälpte.

Skrivet av MultiMan:

Och som sagt, det relativt lågkvalitativa modxstream. Är det 2-3 år ser jag det som en tänkbar kandidat, speciellt om det använts mycket och gått varmt.

Köpte in nätagget sommaren 2010 så det låter något osannolikt då jag använde nätagget tidigare idag med samtliga komponenter fast allt satt på 770-G45 kortet. Och om allt drar bara 400W så låter det väldigt konstigt att det nya moderkortet skulle dra 200W. ^^

Av Mackey
Skrivet av twit:

130W AMD Phenom II 955 BE 3.2GHz
210W Asus EAH5770 + Sapphire Vapor-X HD5770 i CF
10W Western Digital Caviar Black 750GB 7200rpm
15W 2x2GB Corsair XMS3 PC3-10666 1333MHz
35W mobo, fläktar
-------
400W

Så ifall systemet har tillräckligt med ström vad kan i så fall vara problemet? Kan ju såklart gå tillbaka till mitt gamla moderkort men jag vill hellre få det att funka med det nya kortet.

Av Mackey

Du kan använda Darik's Boot and Nuke ifall du vill vara säker på att allt försvinner, tar dock bra mycket längre tid en en vanlig formatering men jag brukar använda det ifall jag ska sälja en hårddisk. Men annar duger en vanlig formatering.

http://dban.org/

Av Mackey
Skrivet av MultiMan:

Det behöver inte alls vara nätagget men OCZ ModXstream är ingen speciellt bra serie och presterade enbart ok, även som nytt. Bl a hade de problem med effekter nära max, speciellt i en varm låda. Eftersom det är byggt med budgetkomponenter åldras det snabbare än det annars hade gjort och tappar då ännu mer i effekt.

Har du kontrollerat det vanliga såsom distanser och kablar, speciellt om du använder adaptrar (vilket man helst inte ska)?

HardOCPs första testex av 750W dog vid fullast, men de fick ett nytt som var tvunget att testas i lägre temperatur enligt OCZ, då överlevde det.

Ja, har kollat allt och den startade ju upp när jag bara hade ett grafikkort i och jag kopplade sedan in kabeln till det andra kortet när jag satte in det.

Skrivet av twit:

Ah det stod i texten men inte i uppradningen av komponenter. Då landar vi på 400W vid maxload istället.

Inte att dem var i CF men båda korten stod med, har dock uppdaterat specsen och skrivit till CF. 400W låter väldigt lite i mina öron för de komponenter jag har.

Skrivet av shaglord:

Testa skärmutgången på det andra kortet. Kanske det andra väljs primärt av moderkortet. I övrigt uppdatera bios och kolla bland biosinställningarna.

/s

Lite svårt att komma in i bios när datorn inte startar upp ordendligt....

EDIT: Kan iofs ta ut ett kort och ta mig in i bios. Återkommer med resultatet.

Av Mackey

Datorn startar ej, för lite ström?

Tjena SweC, bytte mitt msi 770-G45 http://www.msi.com/product/mb/770-G45.html mot ett Asus M4A89GTD PRO http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM3/M4A89GTD_PRO/ mitt problem är att när jag startar datorn så startar alla fläktar osv men efter några sekunder så försöker den antingen starta om igen eller så kör alla fläktar på lågvarv (de låter mycket lägre än vad de brukar vid uppstart och även vid idle) och ingen bild kommer upp på skärmen.

Har tagit ut båda grafikkorten och testat att bara köra med vardera vilket har fungerat så det verkar inte vara moderkortet som strular. Istället misstänker jag att datorn helt enkelt får för lite ström vilket för mig är lite konstigt då jag endast bytt moderkort som är ganska lika men jag är medveten om att Asus moderkortet drar mer ström men trodde inte det var så mycket så att nätagget inte pallar det hela.

Har planer på att överclocka prollen till 3.8GHz samt kanske även byta minnena till 2x4GB så jag skulle behöva tips på passande nätagg för att klara dem specsen, behöver inte klara mer än det så behöver inte tips på 1000W eller liknande. ^^

Specs:

AMD Phenom II 955 BE 3.2GHz
Asus EAH5770 + Sapphire Vapor-X HD5770 i CF
Western Digital Caviar Black 750GB 7200rpm
2x2GB Corsair XMS3 PC3-10666 1333MHz
OCZ ModXStrean PRO 600W

Tacksam för svar!

Av Mackey

Helvete vad jag garvade....

Av Mackey
Skrivet av MrApA:

Jag håller med om att det är en bra kylare men det måste vara något fel på min om du tycker den är tyst. Min har låtit som ett tröskverk ända tills igår då jag bytte fläkten till en GT 1450 rpm

Jag tycker att den inte låter speciellt mycket iaf inte när datorn inte anstränger sig så mkt då jag har cool n quiet på, sen spelar ju chassit också roll. Har också funderat på att byta fläkten till en GT på 1450 då det låter högt när jag lirar BF3 men å andra sidan så har jag 2 grafikkort som också går upp i varv när man lirar spelet, märker ändå inte av ljudet när jag spelar då ingame ljudet överröstar datorn, det är först när man tar av lurarna som man hör att det det låter som en server rack.

Av Mackey
Skrivet av WaaZa1:

Ja den funkar, den är dock inte vinklad vilket kan vara en fördel i vissa chassin, vet inte hur det är med alienware chassin tyvärr. Dessutom så tror jag inte att du behöver en kontakt på 1meter, en halvmeters räcker.

Av Mackey

Juste det var till en SSD, my bad. Om moderkortet stödjer 6GB/s så köp nån av dessa:
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=602399
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=594477

annars kan du ta den jag länkade innan