AMD lanserade under förra veckan den hett efterlängtade grafikkortsserien Radeon RX 9000 med RX 9070 och RX 9070 XT i först ut. Vanligtvis brukar tillverkarna av grafikkretsar lansera en egen variant på grafikkortet eller en referensdesign, så är dock inte fallet denna gång och det blev ingen MBA-variant av de nya Radeon-korten.
Istället har entusiasterna fått hålla tillgodo med den stora mängd grafikkort från partnertillverkare som släpptes lös på marknaden under förra veckan. Jämte de mer sparsmakade "MSRP-modellerna" har flera partnertillverkare dessutom i vanlig ordning lanserat ett gäng mer påkostade modeller. Vi har jämfört tre stycken av dem.
Redan under förra veckan recenserade vi Powercolors Red Devil-variant av RX 9070 XT. Vi ställer en dessutom mot Sapphires Nitro+-modell samt Asus TUF OC. Vi har jämfört spelprestandan direkt ur kartong samt hur de olika kylarna står mot varandra.
Sapphire Radeon RX 9070 XT Nitro+ | PowerColor Radeon RX 9070 XT Red Devil | ASUS Radeon RX 9070 XT TUF Gaming OC | |
---|---|---|---|
Längd | 330,8 mm | 340 mm | 330 mm |
Bredd | 65,68 mm | 69 mm | 62,5 mm |
Höjd | 128,5 mm | 132,5 mm | 140 mm |
Displayport | 2 st 2.1 | 3 st 2.1 | 3 st 2.1 |
HDMI | 2 st 2.1 | 1 st 2.1 | 1 st 2.1 |
Boost-klockfrekvens | 3 060 MHz | 3 060 MHz | 3 060 MHz |
Rekommenderad PSU | 800 W | 900 W | 850 W |
Strömförsörjning | 1 × 12V-2x6 | 3 × 8-pin | 3 × 8-pin |
Pris | 10 490 kronor | 10 790 kronor | 10 490 kronor |
Börjar vi med att kika på de fysiska dimensionerna är det tre rejäla kort som erbjuds. Framförallt sticker Powercolors Red Devil-variant ut som särskillt lång. Samtliga kort tar strax över tre expansionsplatser i anspråk så chassi modell större är att rekommendera för dig om är intressent av någon modellerna.
Den röde djävulen har en design som känns igen.
Powercolor och Sapphire har denna gången satsat på vad som ser ut att vara sex stycken värmeledningsrör medan Asus bestyckat sin TUF-modell med sju stycken. Samtliga tre är dock svalkade av tre stycken fläktar.
Red Devil-modellen är prydd av en väldigt typisk Red Devil-estetik med en stor RGB-spridare för belysning i den bakre kanten. För Asus TUF-modell följer övriga kort i de senaste årens formspråk för produktserien. Båda dessa är ganska konventionella designmässigt, dels i hur de ser ut men också att de valt att strömsförsörja korten med sedvanlig 8-pin-kontakt, annat är läget för Sapphires värsting.
Sapphire Nitro+ är något så ovanligt som ett Radeon-baserat grafikkort som strömförsörjs av den kontroversiella 12V-2x6-kontakten. Kontakten är monterad vertikalt i kretskortets bakre ände och hela det segmentet av kortet går dock att gömma med ett magnetiskt bakstycke. För den som inte har ett nätaggregat bestyckat med den nyare strömkabeln för grafikkort skickar dock Sapphire med en adapter. Jämte strömkontakten sitter också en A-RGB-kontakt för den som önskar styra belysningen via någon annan mjukvara än den medföljande.
Nog om hur korten ser ut, det är dags att ta reda på hur de faktiskt presterar.
Syntetiska tester
Vi börjar med en laddning syntetiska tester från vår testsvit för grafikkort där vi använder oss av både Speed Way samt Steel Nomad på UL Benchmarks 3DMark. Korten testas om de har dubbla BIOS i sitt motsvarande OC-läge.
Hel oväntatt är det inga enorma skillnader som går att skönja men det är dock en viss skillnad mellan den snabbaste och den långsammaste modellen. Mellan Asus TUF-modell och Sapphires Nitro+ skiljer det lite drygt 3 procent i Speed Way och ungefär 4 procent i Steel Nomad.
Speltester
Vi har testat korten i alla tolv spel från vår testsvit för grafikkort. Upplösningen vi använder är 2 560 × 1 440 pixlar med samma inställningar som i våra vanliga speltester.
Genom samtliga tester är bilden densamma. Sapphire leder med ett par procent över både Asus och Powercolor med Powercolor inkilat mellan toppen och botten. Detta är konsekvent i samtliga spel och ligger i linje med resultatet från de syntestiska testerna.
Ljudnivå och temperatur
Där vi hoppas kunna se lite större skillnader mellan korten är i temperatur och ljudnivå där det oftast går att skönja en designfilosofi som kan skilja något mellan tillverkarna. Metodiken för ljudmätningar är samma som vid våra ordinarie grafikkortstester.
Vid ljudnivåtesterna är Powercolor fortsatt kung med ett väldigt tyst grafikkort. Sapphire-kortet ligger hack i häl med Asus strax därefter. Det ska tilläggas att varken Asus-kortet eller Sapphires representant på något sätt är dåliga, tvärtom.
När vi kikar på temperaturen får vi dock svaret på varför den tidigare mätningen ser ut som den gör. Ja, Asus-kortet låter en smula mer än de andra två men det är också det överlägset svalaste direkt ur kartong. Ställt mot Powercolors Red Devil är det hela 9 °C som skiljer de båda.
Effektmätning och klockfrekvens över tid
Sist men inte minst är det dags att titta på relationen mellan effektuttag och klockfrekvens. För effektmätningen plockar vi värdet direkt vid vägguttaget för hela systemet under slutet av en 30-minuter lång körning av Unigine Superposition. Klockfrekvensen mäts under körningens sista 60 sekunder.
Här ser vi ett resultat som ligger i linke med den uppmätta prestandan. Det är ingen enorm skillnad mellan korten men värt att notera är att det är 20 W mellan Asus-kortet och Sapphires Nitro+, vi får i nästa test svar på varför.
Alla tre kort står noterade med en maximal boost-klockfrekvens på 3 060 MHz men det enda av korten som faktiskt lyckas bibehålla detta är Sapphires Nitro+ som konsekvent ligger nära. Både Powercolors Red Devil och ASUS TUF-modell ligger en liten bit bakom vilket också förklarar skillnaden i faktiskt uppmätt prestanda.
Sapphire imponerar
Det är tre stycken grafikkort som såklart har mer gemensamt än saker som skiljer dem åt. Till att börja med är prisbilden ungefär densamma mellan alla tre. Visst är Red Devil ett par hundralappar dyrare men det är ingen markant skillnad. Oavsett vilken av de här tre modellerna du väljer kommer du få ett kompetent grafikkort med stora och bra kylare.
Sapphire Nitro+ i full majestät.
Direkt ur kartong är dock Sapphire Nitro+ det kort som imponerar mest på mig. Formspråket är en aspekt då det känns välbyggt och verkligen är supersnyggt. Prestandamässigt är det också några procent snabbare än de andra två modellerna direkt ur kartongen. Självklart kan detta justeras genom en överklockning men det är oaktat detta ett imponerande resultat.
Det bör dock noteras att kortet är bestyckat med den kontroversiella 12V-2x6-kontakten för strömförsörjning så om detta är en dealbreaker för dig bör du leta annorstädes. Detta är dock förutsatt att du är beredd att betala över 10 000 kronor för ett Radeon RX 9070 XT vilket är en bra bit över riktpriset som sattes av AMD innan lansering. Det du betalar extra för är rejäla kylare, bra byggkvalitet och en överklockning. Är du redo att sära på lädret och slanta upp för en premium-modell är Sapphire Nitro+ i skrivande stund min favorit.