Permalänk

Slutsats:

Antingen är moderkortet defekt och matar cpu:n med alldeles för mycket ström (73.00w) i idle, alternativt har cpu:n gått bärsärk..

Datorn fungerar dock utan att throttla men med alldeles för hög temperatur på processorn. Kanske inte optimalt att använda datorn så. Inga utropstecken i enhetshanteraren dock. Testade idag med att använda en annan hårddisk med windows 8.1 på men med ungefär samma resultat. Kanske ytterst lite stabilare. Fortfarande för hög spänning på processorn.

Processorfläkten har fullt party i chassit..

Visa signatur

R5 | i5 12600K | RTX 3060 | Z690 | 16 GB RAM | 1 TB M.2 SSD | 3xNH-A14 | NH-D15S | 750 W PSU

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av mini-z1994:

Klickar alla 4 hörn i som de ska ? ska vrida för att dra ur den och den ska även tryckas in i öppet läge och sen att du vrider o låser har jag för mig.

i värsta fall kan du nog lägga ned 200 kr på en vettigare kylare t ex freezer 7
http://www.webhallen.com/se-sv/datorkomponenter/103542-arctic...

Aldrig, aldrig röra pushpinsen efter man tryckt ner dem i rätt vridet, låst läge. Enbart vrida i pilens riktning för att låsa upp och ta bort.

Edit: Ett exempel:

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk

Problemet löst..

Well well.. Skam den som ger sig. Har fått rätt på det hela nu. Det var intel stockkylaren som spökade. Hade lyckats få i alla förutom en envis push pin som inte riktigt satt som den skulle och fäst ordentligt. Märkte det när jag kikade på baksidan utav moderkortet med andra chassiplåten avmonterad. Fick i den sista med ett jämnt tryck så att den låste fast och nu sitter den som den ska. Temperaturerna är äntligen normala.

Tack alla för hjälp, tips och förslag. Underbart att sweclockers forum existerar.

http://www.ladda-upp.se/bilder/gcvezmdlqaawid/

Visa signatur

R5 | i5 12600K | RTX 3060 | Z690 | 16 GB RAM | 1 TB M.2 SSD | 3xNH-A14 | NH-D15S | 750 W PSU

Permalänk

Har nu bytt processor till en i5 750 samt bytt OS disk till ssd. Fördel med fyra kärnor. Känns kvickare. Fungerar finfint. Har inte överklockat den. Får kanske bli ett senare projekt. Får byta till en bättre och framförallt tystare processorkylare isf. Kul med lite äldre datorkomponenter som ingen verkar vilja ha nuförtiden. Fungerar ju lika bra idag.

Visa signatur

R5 | i5 12600K | RTX 3060 | Z690 | 16 GB RAM | 1 TB M.2 SSD | 3xNH-A14 | NH-D15S | 750 W PSU