Permalänk

Hur processor fungerar?

Jag undrar hur det egentligen funkar inne i en processor. Vet liksom bara ju fler mhz desto bättre. Gick inget vidare med fysiken så vet ju inte vad det står för. Frekvens nånting iaf

Så vad gör en sådan processor. Läser data? Skriver data? Skickar data? Vad är ghz i korta drag, hur snabbt den går? (Lite mer teknisk och allmän info än att bara liksom säga: det är mätetalet för hur snabb den är t.e.x).

Vad är systembussen för nåt och varför ska den multipliceras med multiplikatorn i cpu:n?

Hur samarbetar cpu:n med hårddisken och ramminnet t.ex?

Vad är socket för nåt och alla siffrorna (modellerna)?

Finns det nån info om detta nånstans (har sökt lite hit o dit men inte hittat nån lämplig sida för sådana förklaringar så jag fattat det).

Vill inte låna nån bok om detta då dessa böcker har en tendens av att ta upp hela köret inne i datorn på flera hundra sidor. Vill bara ha kort & pedagogisk information om detta.

Tackar.

Permalänk
Medlem

Måste rätta dig lite, ju fler mhz desto bättre stämmer inte!

En AMD 64 på 2200mhz är lika snabb som en Intel P4 på 3000mhz!

Visa signatur

Hur kan syltkakor överleva i det vilda utan ögon?

Permalänk

Jo det är ju just sånt jag inte riktigt förstår.

Ingen som kan förklara allt som jag undrade över eller ge mej länkar till andra källor (grundläggande information med betoning på GRUNDLÄGGANDE).

Permalänk
Medlem

Det bästa du kan göra för att lära dig mer är att sitta framför datorn och surfa på intenet. Det finns hur mycket som helst att läsa och lära sig.
Till exempel är det bra att läsa diverse recensioner om datorprylar, man lär sig väldigt mycket.
Prova
http://www.sweclockers.com/html/recensioner.php
http://www.tomshardware.se/graphic/20040928/
http://www.tomshardware.se/motherboard/index.html

Visa signatur

[KA] Sir Overlord Clan <> See You out there <>