Ny(byggd) dator. Ingen bild MM
Har satt ihop min första dator med vissa problem...
Jag har bara fått cpufläkten att snurra, men eftersom de sladdar jag fick med de andra fläktarna inte passar någonstans på moderkortet så får jag inte igång dem.
Fläktsladdarna verkar ha "hankontakter" och det verkar moderkortet också ha där man ska sätta i fläktarna.
När jag startar datorn börjar cpufläkten snurra och det gör hdd också men jag får ingen bild. Har testat båda PCI-express slotsen med samma resultat.
Jag har jag en tvådelad sladd som det står +P LED och -P LED som jag inte har en aning om var jag ska koppla in.
Sen vad är skillnaden på GSata2 urtagen och Sata2 urtagen? HDD är förtillfället ikopplat i GSata2 urtagen.
Här är en bild på alla kontakter på moderkortet om det hjälper att förklara http://data.fuskbugg.se/skalman01/790fxt.png
EDIT: Jag ser att alla fläktsladdarna som följde med chassit går upp till en kontrollpanel på chassit där jag kan reglera hastigheten. Även +P LED och -P LED går dit upp och de är de enda som inte är ikopplade så är det bara dem jag behöver för att få fart på fläktarna?