@Foolwolf
@sadin
Hmm, har aldrig upplevt det ni upplever med ping faktiskt. Tror jag i varje fall. Generellt sett har spelare 20-50 ping på de servrar jag brukar kastas in i tycker jag. Brukar dock aldrig kolla på pingen iofs så vet inte exakt för jag har nog typ aldrig upplevt att det var pga den jag dog.
AD-AD spamm medan folk skjuter från höften osv dock sker desto oftare. Satan vad jag hatar det...men det är effektivt mot mindre vana speksre. Rörelserna på spelare är lite för direkt tycker jag så deras karaktär rycker liksom fram och tillbaka överdrivet mycket trots att rörelsen i sig inte är stor. Så ibland med SLRs eller SARs hamnar man helt i ofas och överkompenserar för deras rörelser pga de rycker så snabbt fram och tillbaka att man lurar ögat. Ser ut som de borde röra sig mycket längre åt höger och vänster än de gör för de stannar och byter sida så tvärt. Det är frustrerande som Fan. Men visst, oftast klaffar allt och man dödar töntarna ändå. Bara sjukt frustrerande de gånger man misslyckas xD
Detta fixade de i BF4 men DICE Stockholm verkar inte få memot så varje nytt BF har det igen typ.
Folk som vaultar över saker är också mysko. Man måste ha i åtanke att de kan börja skjuts rätt långt innan det ser ut som de borde kunna skjuta. Och dessutom teleportera de ibland en liten sträcka efter de hoppat över höga väggar tex. Men tror fortfarande inte det har med Ping att göra. Bara slarvigt designat av DICE.
Är iaf bättre än BF3 där man var odödlig i vault animationer om jag inte missminner mig, vet inte hur ofta folk kom undan pga det.