Arlo Pro 2

Arlo Pro 3

Arlo Ultra

Upplösning

1 920 × 1 080 px "Full HD"

2 560 × 1 440 px "2k"

3 840 x 2 160 px "4k"

Synvidd

130°

160°

180°

HDR

Nej

Ja

Ja

LED-strålkastare

Nej

Ja

Ja

Mörkerseende

Svart/vitt

Färg

Färg

Ljudstöd

Halv duplex

Full duplex

Full duplex

Reducering bakgrundsljud

Nej

Ja

Ja

Siren

Endast basstation

Kamera & basstation

Kamera & basstation

Prenumeration Arlo Smart

Ingår ej

3 månader

12 månader

Pris extrakamera

Pris grundpaket, 2 kameror + basenhet

*

* Arlo Pro 2-paketet kommer med en enklare basstation, medan Arlo Pro 3 och Ultra kommer med "Smarthub" som utöver Wifi-länk för kameror även har stöd för Zigbee och Z-wave.

arlo_pro_3_pkg.png

Arlo Pro 3 / Ultra med Smarthub

arlo_pro_2_pkg.png

Arlo Pro 2 med en enklare hub

Arlo Pro 3 och Arlo Ultra ser väldigt lika ut då de har samma inkapsling. Den uppenbara skillnaden är att Arlo Pro 3 har 2k-upplösning medan Ultra når upp till 4k. Det finns även mer subtila skillnader i färgåtergivning och allmän bildkvalité. Arlo har kanske lyckats med sin segmentering, då Arlo Pro 3 kostar och presterar som en något nedskalad Ultra.

Grundpaket

Har man inte redan en Arlo Smarthub behövs ett startpaket. Det finns flera varianter att tillgå och alla innehåller en Smarhub samt två, tre eller fyra kameror. Större paket med Smarthub, ett antal kameror och exempelvis Arlo Doorbell finns också.

arlo_pro3_box.jpg
arlo_pro3_unbox_1.jpg
arlo_pro3_unbox_2.jpg
arlo_pro3_unbox_3.jpg

Kamerahus och kapsling till Smarthub finns i två färger, vitt och som nyhet i Arlo Pro 3-serien finns nu också svart.

Tilläggspaket

Behöver du utöka installationen av kameror finns ett tilläggspaket innehållandes en kamera. Det är möjligt att blanda Arlo Pro 2, Pro 3 och Ultra-kameror i en och samma installation.

black_box.jpg
arlo_pro3_extra_1.jpg
arlo_pro3_extra_2.jpg
arlo_pro3_extra_3.jpg

Extrakameran i testet är bestyckad med den nya svarta färgen. Precis som de flesta prylar med blanksvart chassi syns fingeravtryck och damm väldigt tydligt jämfört med den vita modellen.