Audiofilsub på studentbudget
Hej!
Jag har i dagsläget ett mycket trevligt ljudsystem med en schysst förstärkare jag kom över relativt billigt begagnat (System Fidelity sa-300se), en Lead Audio LA-100 DAC och ett par helrenoverade Carlsson OD-11. Det låter ruskigt bra i mitt studentrum på 18 kvadrat, men saknar lite av den där allra djupaste basen.
Jag lyssnar på allt, Akustiskt, pop, rock och dance är väl de fyra genrer som är mest spelade just nu. Fick först för mig att köpa ett par bättre högtalare, men insåg efter en del eftertanke att det dels inte får plats och dels att det låter förbannat bra i mitt rum med just dessa högtalarna. Eftersom att det enda jag saknar är den där "trygga" basgrunden fick jag för mig att en sub kanske skulle vara rätt för mig? Är lite rädd att det blir bröligt och "bumpigt", men efter att ha läst runt lite så har jag ändå blivit sugen på att testa.
Jag är väl vad man skulle kunna kalla en audiofil på mycket begränsad budget och vill således ha BRA bas (läs transientsnabb, "rak" och inte fjortisdiscobrum) för minsta möjliga pris. Har en budget på typ 2000 (vet att det inte är mycket, max är väl kanske 3000 om det är stor skillnad, men billigare=bättre ) och vill få så mycket välljud det går att få för de pengarna.
Har kikat lite på http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=133863 och http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=149054 som verkar prisvärda? Några åsikter, andra tips, synpunkter på vikter, lådvolymer, elementstorlekar osv?
Om någon har kunskap och/eller erfarenhet i ämnet blir jag glad om du delar med dig
Mvh
Sandsu