Permalänk

PS5, HDMI 2.1, VRR (Samsung Q80T)

Jag ska köpa ny TV för både film och spel (PC och PS5 troligtvis) och det är verkligen en djungel och nästan omöjligt att få alla tekniker att gå ihop. Jag har landat i att skaffa Samsung Q80T. Tyvärr har den bara 1 HDMI 2.1 port som jag kommer koppla till min PC där den gör mest nytta enligt mig.

Min fråga är då, funkar VRR på de andra HDMI portarna eller måste konsolen (PS5) kopplas in i HDMI 2.1 porten?

OBS1: Så vitt jag vet har inte PS5 bekräftat att de har VRR ännu, men vi gör ett antagande.

OBS2: När jag kollat i manualen verkar det som att FreeSync funkar om man sätter igång game mode, som verkar funka på alla HDMI portar. Men även om Freesync funkar så är jag osäker på om det räcker om PS5 använder HDMI VRR och inte Freesync (ingen skillnad görs i manualen). Teknikerna är väl egentligen exakt samma sak när man inte pratar om pro eller premium funktioner osv men i verkligheten är det ju aldrig så enkelt. T.ex. enligt Sweclockers VRR artikel borde Samsung Q80T även klara av Gsync compatible (samma teknik igen) med rätt grafikkort men så är inte fallet då skärmen måste granskas av Nvidia och få firmware update av Samsung. Min fundering var om något liknande skulle hindra mig från att använda freesync HDMI port på PS5.

Jag gissar på att HDMI VRR bara är en ny HDMI funktion och inte kräver HDMI 2.1 bandbredd, varför tekniken borde funka på HDMI 2.0 portar, precis som eArc gör. Eller hur blir det?

Permalänk
Bildexpert 📺

@larsson24: VRR och eARC kräver inte högre bandbredd men kräver funktionella ändringar i hårdvara. ALLM kräver inget nytt i hårdvara, utan är en flagga i metadata. Det Samsung menar med "HDMI 2.1" är troligtvis 48 Gbps FRL-hastigheten vilket ställer ytterligare krav på både kretsar men också själva HDMI-anslutningen.

ARC-funktionen sitter på HDMI 3 och HDMI 4 (som har 48 Gbps FRL) är märkt med en handkontrollsymbol – oklart om detta innebär att VRR endast fungerar där eller inte.

"G-Sync Compatible" i fråga om teknik är Nvidias namn för antingen VESA Adaptive över Displayport eller HDMI VRR. Det är HDMI VRR som används här. TV:n har också Freesync över HDMI som endast fungerar med AMD-kort.

Permalänk
Avstängd

Jag har en Q85R så ingen HDMI 2.1 men den stöder i alla fall VRR/Freesync på flera portar, sannolikt alla men det kan jag inte svära på. De kan ju ha försämrat detta mellan generationerna men det känns ju inte så sannolikt.

Permalänk

@Laxpudding: Precis, det är hastigheten de menar med HDMI 2.1. Problemet är att det inte går att veta vilka funktioner som är exklusiva till denna port och vilka som funkar på alla. Jag tror hdmi port 4 är för gaming och är hdmi 2.1, medans e-Arc är på hdmi port 3 som är en "vanlig" hdmi port.

E-Arc, VRR, ALLM osv. kräver inte hdmi 2.1 men specifik hårdvara som stödjer det, precis som du skrev. Hitta källa här:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=188&v=CmMmd5Cqy0Q&feature=emb_title

Men eftersom Samsung enbart skriver att funktionera stöds så är det ju omöjligt att veta om resterande "vanliga" hdmi-portar har denna hårdvara som krävs.

Såg även att rtings.com uppdaterade sin review för att ta med ett test som heter "HDMI Forum VRR" som ska testa om HDMI 2.1 VRR finns med och fungerar. Just nu kan dom inte testa detta så testet säger "unknown".
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80t-qled

Om PS5 implementerar VRR i form av freesync så är det ju lugnt. Men HDMI Forum VRR känns mer rimligt om de inte stödjer båda.