Projektorbildsekvationen är rummet * duken * projektorn där rummet är det allra viktigaste, följt av duken. Projektorn är det minst viktiga valet. Om vi leker lite med matematiken:
Bildkvalitet = r3 x d2 x p
Dvs är rummet hel fel, likt ett atrium mitt på dagen är det sak samma vilken projektor du än väljer. Du kan köpa Sonys eller JVC bästa hemmabiomodell för en kvarts miljon och ingen skulle vara markant bättre än en liten skolsalsprojektor för 1/20-del av priset.
Duken kan hjälpa en del, men det är alltid kompromisser och nackdelar med specialdukar. Framför allt är dukar som har stor effekt ganska dyra. Din budget räcker kanske till en begagnad React-duk (som är den mest beprövade i norden och oftare säljs beggad).
Om man har det perfekta rummet med svarta väggar däremot, då kan köra en vit neutral duk och helt och hållet låta kvaliteten på projektorn blomma ut.
Så kan du acceptera att bilden bara blir så bra som rummet tillåter är nästa steg att finna en projektor som svara mot dina projektionskrav, eftersom alla projektorer svarar mot olika situationer om de ska vara nära duken eller långt ifrån. Med en tajt budget är det begränsat vad man får.
2 meter bredd ger 90 tum bildyta i 16:9. Är det exakt 2 meter, tänk på att dukar har ramar dock så en 90-tumsduk kan vara bredare än så.
Projektorer som är välspecade har ett specat projektionsförhållande mot bildbredden, till exempel 1,3–1,5x . Vid 90 tum som är 2 meter brett blir det alltså ett avstånd på 2,6–3,0 meter om du finner en projektor som har just 1,3–1,5x i förhållande. Alla är lite olika men det tenderarofta att vara väldigt korta avstånd för att sitta näraduken, Short throw, eller typiskt just runt 1,3x för många enklare och mer traditionella modeller.
Så om du ska hänga projektorn på metallbalken behöver du matcha projektionsförhållandet med avståndet till balken. Annars behöver du annan metod för att placera projektorn.