mycket konstigt problem vid fjärrhjälp!

Permalänk

mycket konstigt problem vid fjärrhjälp!

Jag skulle hjälpa en polare att installera ett program på sin dator genom fjärrhjälp! Det funkade fint o så men när det var klart så fungerade inte hans tangentbord som de skulle, det blev blandat massa bokstäver och siffror. jag provade att muppa lite i nationella inställningar och tangentbordsinställningarna men fick det inte att fungera! Vad i "#"!¤"# kan detta va för fel???? och hur fixar jag de!?!?!? Brottom brottom!

när han skriver alla bokstavstangenter blir det såhär:
qwerty456-å asdfgh123+ä zxcvbn0

siffrorna funkar alla utom 0-tangenten som blir en *

Tack på förhand!

Permalänk

testa alt+shift?

Visa signatur

Bears.
Beets.
Battlestar Galactica.

Permalänk
Medlem

Hade typ samma fel när jag hjälpte en polare med hans bärbara.
Jag hade Num Lock aktiverat på mitt tangentbord.
På en bärbars tangentbord innebär Num Lock att vissa bokstäver blir siffror istället.
Brukar oftast gå att fixa på den bärbara med FN tangenten plus en annan.

Visa signatur

Its not the fart that kills, its the smell....
(Det är inte farten som dödar, det är smällen....)

Permalänk

Underbart... Det kan vara därför, det är en bärbar dator! Jag känner igen problemet från när jag hade en bärbar för en massa år sen. Men man tycker att det borde återställas vid omstart som skedde ett antal gånger, men inget är ju säkert så de ska jag absolut prova!! Tack!

Edit: verkar som det var så! Om man tittar på vilka tangenter det var som var siffror och jämför med denna bilden så är det ju ganska säkert det som är problemet!

http://northlite.50megs.com/ps/images/keyboard.jpg