Litet företag, virtuell/dedikerad server, eller colocation?

Permalänk
Medlem

Litet företag, virtuell/dedikerad server, eller colocation?

Hej!

Har fått i uppgift att ta fram förslag på ett företags framtida serverlösning.
I dagsläget använder man en netgear Readynas som börjar bli för långsam för att fungera optimalt.
Företaget har idag 5 anställda men kommer troligen expandera men några personer till.

Det måste gå att komma åt filer på servern varhelst det finns internet (mkt arbete utanför kontoret).

Då de inte har något serverrum är planen att ha servern i någon datorhall.

Jag är dock osäker på om man bör bygga ihop en egen/köpa in en egen server och köpa colocation. eller om man skall köpa ett helt kit (virtuellt/dedikerat??)

Prioriteringsordning:
Tillförlitlighet
Användbarhet
Prestanda
Pris

Tack på förhand!

Henrik

Permalänk
Keeper of the Bamse

Ptja, har ni eget externt IP är det väl inga problem, köp en ML-150 från HP. Kanske någon modell ovanför så ni får dubbla nätagg för redundans, minst dubbla diskar för minst raid1 (fyra diskar i raid5 är väl optimalt), en singel quadxeon med hyperthreading är ju inte så värst farligt. Kör sen Windows Server 2008 R2 så kan ni köra AD, filserver, IIS osv. Enkelt men går att göra bättre med nån linuxdist. Dock orkar alla inte hålla på med linux, då är 2K8R2 väldans smidigt

ML-350 då? Vad har du för budget? Gissar på lagom hög då du har satt pris lägst ner.

Visa signatur

i7 10770K, NH-D15. 16GB corsair. RTX 3080. 3TB nvme. Samsung G9. Fractal Torrent Compact. Corsair RM850.
Logitech G pro wireless mouse. Logitech TKL915 wireless. Logitech Pro X Wireless.
Macbook M3 (16GB, 512GB). HP Reverb G2.
www.bamseclockers.com

Permalänk
Medlem

hmm, budgeten är väl inte direkt spikat utan det beror på vad man får för pengarna, det viktiga är att det fungerar.

Undrar dock hur tower-servrar lämpar sig för colocation?
Vill helöst inte ha servern på kontoret

Permalänk
Medlem

Vet inte om du har tittat på Citrix Xen, eller Vmware Hypervisor, finns goda möjligheter att växa, både när det gäller managering och tillförlitlighet.
/Emil

Visa signatur

Emkill, mannen med Lådan =)

Permalänk
Medlem

Kolla med Space2u, dom är intresserad av just kunder som er även om dom har en hel del "vanliga" kunder så är just co-loc eller serverhotell deras niché, Space2u. Ni kan använda OpenVPN för att få tillgång till servern, och i erat fall kanske det är bra med en VPN-firewall på kontoret och bara använda klienten på roadwarriors. "Premium" kanske är modellen för er?

Visa signatur

Cisco - Linux - VMWare
-- Citera mig om ni vill få återkoppling --