Permalänk
Medlem

Nöjd med BBB? (till fd bostreamare)

Var det något problem när de flyttade över dig?
Hur är din ping/ms nu jämfört när du satt på bostream

Själv kan jag inte säga något än. Funderar på att skippa dom och här är min "anledning"

Jag satt och njöt med mitt Xstream (Bostream) tills BBB köpte opp det och sedan skulle jag efter xx antal månader bli uppgraderad och jag var glad för det stod i brevet jag fick
1 Juli att inom en vecka skulle min anslutning sluta fungera och det skulle bara va och trycka in det nya modemet som skulle komma på posten ett par dagar innan.

31 Juli då jag blev av med internet bara drygt 3 veckor sent och inte fan hade jag fått något modem. Kundtjänst säger att de inte vet varför inte jag fått något modem och de lovar att skicka ett

7 Aug. Jag ringer och frågar vart mitt modem de säger att det är något fel på min telestation
är det säkert för att det var flera med xstream i den ort jag bor i som är med om samma historia.(och är fortfarande). De sa att mitt adsl kommer fungerara att surfa på den 14e

14 Aug. Jag ringer kundtjänst eftersom BBB själva aldrig skulle höra av sig och jag frågade hur det gick, tanten i kundtjänst säger att det är supporten jag ska ringa så hon kopplade mig till en kille där. Han frågar varför i !#/=!)#! tanten i kundtjänst hade kopplat mig dit för han påstod att han inte hade rättigheter att se hur det såg i min telestation(hm är det inte dom som har det?), så han skickar mig till supporten ganska irriterande eftersom jag fick sitta 20min för varje jojo-karuselltur.
De säger nu att de ska skicka mitt modem

18 Aug får jag äntligen mitt modem weehuu tänker jag. Sätter i modemet men självklart fungerar det inte. Samma sak händer för mina kompisar som bor i närheten med xstream. Så jag ringer BBB supporten och förklarar att det inte fungerar trots att WAN lampan på Xavi modemet lyser. (samma sak för mina vänner) han säger att det kan vara ett fel på telestationen och han säger att han lovar att skicka sms så fort som de vet vad det egentligen är som händer?

23 Aug Från min bostad kan man nu höra diverse svordommar och jag har ångest för att jag inte bytte ISP innan jag blev överflyttad till BBBastards! Jag har självklart inte fått något sms

Om man fick tro deras första brev så skulle jag alltså sitta med 8/1 sedan den 7 Juli
Jag sitter nu här 1 månad och 16dagar senare utan internet och har fått köpa mig ett 56K modem så länge. De har inte ens hört av sig en enda gång. Smset lär jag ju då aldrig se av utan det blir att ringa imorgon igen..

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Medlem

Jag lider med dig, enda anledningen att jag är kund hos BBB är den fina uppkopplingen 10/10 mbit/s ethernet. Men deras adsl tjänst och kundservice i allmänhet ger jag inte mycket för. Det flesta som jobbar där verkar vara inkompetenta och har man tur får man prata med någon som kan något. Om jag vore dig skulle jag faktiskt skippa BBB och skaffa något annat. Min farsa använder Universal Telecom har fungerat väldigt bra annars är Telia också stabilt men lite dyrare.

Permalänk
Medlem

Idag blev jag glad för jag kom in på deras "aktivera-anslutningen-på-deras-hemsida" självklart står det att det blev något fel när min fasta IP skulle aktiveras var god kontakta kundtjänst.

Så gjorde jag, tanten på kundtjänsten säger att hon inte har tillgång till att göra så, varpå hon skickar mig till supporten (25min extra telekö jippi!) där hamnar jag hos en kille som frågar vilket modem sen så ber han mig starta om det och dö dör samtalet.

Jag ringer supporten igen (20min till weee!!) han säger att det blir så när man startar om XAVi modemet som jag har och det borde den förra killen vetat och kundtjänst tanten har tillgång att kolla min fasta ip och att det fungerar osv så även hon kan inte sitt jobb. Han lyckades inte fixa så mitt fasta IP fungerar utan jag sitter på någon temporär lösning i 2 veckor medans de ska fixa det. Men jag är nöjd för efter 24 dagar med 56K så är det rätt skönt med 8Mbit ska ni veta. Men åt !/!=!?%#(! BBB:s support, service och ADSL!

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Medlem

Det är fan synd om dig, ingen ska behöva stå ut med sånt här.

Permalänk
Medlem

det tråkiga är att BBB inte ens ger ett förslag på kompensation...

Men ComHem fick jag en månad gratis för att området jag bodde i hade haft för låg hastighet i en vecka (men ändå ok) och nätet var nere 1 timme under den veckan. Gnällde inte ens, fick ett brev hem där de bad om ursäket. DET är service. BBB vet inte vad de sysslar. Har också tokmycket strul här.

Permalänk
Medlem

Strul här :\

Visa signatur

iBook G4 1.33GHz, 1024 MB, 40GB + 160, Mac OS X 10.4

Permalänk
Medlem

Från 26/13 till 8/5 efter mycket tjafs krångel och blaha i 3 månader..

Antingen är LRE (Long reach ethernet) en sämre standard än VDSL (trots att den använder samma metod som VDSL?) eller så är det apor som installerat switchen i telestationen.

Mitt modem synkar aldrig över 8/5 (på samma uppkoppling som VDSL:en aldrig synkade under 26/13). Så jag ger inte många spänn för BBB:s "VDSL".

Så nöjd? Nej....

Visa signatur

System:IBEX 7001, CPU: Z80A Zilog 2.5MHz, RAM:64KB, ROM: 64KB, Lagring: 400KB * 2, Grafik:24 x 80 tecken (grön), OS: CP/M

Permalänk

Skickade iväg mitt 8/1 modem idag till BBB då jag har sagt upp min tjänst på grund av dålig upload fart mot utlandet. 1-5KB/sec hade jag i 6 månader och efter många påringningar så sade jag upp det. Idag sitter jag som jättenöjd Comhem:are med 8/1 som fungerar som en klocka med full fart till övriga världen.

Lider med dig.

*Edit* Även jag var xstream kund som fungerade utmärkt tills dess att man lades över till BBB.

/Bobby_digital

Visa signatur

| Antec Sonata | Zalman 7000A CU | Asus P4C800 Deluxe | P4 2.8 Prescott | 1GB Kingston RAM | 2st WD200GB SATA, 1st WD250GB IDE, 1st Seagate 120GB IDE | NEC 2510 |

Permalänk
Medlem

Sammanlagt har jag väntat på uppgraderingen från BBB i 2 månader. Från att ha haft ca 10 ms mot sunet ligger man på ca 30 ms. Enda fördelen är hastigheten som är bättre än innan. Men uppkopplingen är nu ostabil och allmänt kass. Kommer inom kort att byta tillbaka till Telia som jag en gång bytte ifrån till Bostream.

EDIT: Även jag hade xstream!

Permalänk

Känner igen mig. Jag hade också Bostream Xstream förut. Hade väl det i 3-4år utan några som helst strul. Var helnöjd. Tills BBB blandade sig i vill säga..

1 Augusti: Mitt Xstream dör. Ringer supporten men de förstår inte vad som hänt och eftersom lamporna lyser som de ska på modemet så ska det fungera enligt de.. Men de skulle titta på problemet iaf.
Händer ingenting under veckan så jag ringer på fredagen igen och undrar hur det går för dom. Då svarar tjejen att de inte har påbörjat felsökningen än. Då blev jag riktigt sur och sa att om inte de ens börjat felsöka när det är problem för kunden så hotade jag med Allmänna Reklamations Nämden och ojoj då blev det fart. Ärendet fick plötsligt högsta prioritet och de skulle skicka ut en tekniker till stationen. Riktigt dåligt att man ska behöva hota med det för att få hjälp. :/

Ringer igen efter över 1 vecka och då säger de att de har kopplat ur mitt Xstream men att de glömt att beställa den nya inkopplingen ifrån deras underleverantör! Jisses vad sur jag blev.. de sa att det skulle ta 3 veckor sen var det färdigt och jag skulle också få modemet hemskickat. Som jag egentligen skulle fått den veckan efter den 1:a juli då jag fick ett brev om att de skulle uppgradera mig. 1 vecka och sen hade jag min nya uppkoppling enligt brevet. Jo tjena.. 25:e augusti ska jag vara inkopplad preliminärt enligt supporten.

22:e Augusti: Modemet kommer. Kopplar in allting men WAN lampan lyser inte. Okej tänkter jag är ju inte den 25:e än på några dagar.
Nästa dag (23:e) när jag kommer hem ifrån jobbet så ser jag att WAN lampan lyser. Yes tänker jag nu kanske det äntligen fungerar! Skriver in min fasta ip adress och testar. Händer ingenting. Jaja inget att göra får vänta några dagar till. Då ringer min kompis och säger att han har kommit in på internet. Han sitter i samma sits som mig. Men han kommer inte längre än till www.bredbandsbolaget.se 's hemsida för aktivering. Men det fungerar inte att aktivera. Så jag testade då att ta DHCP istället för det fasta ipet som man fick. Då kom jag också in på sidan men ingenting mer fungerade. Aktiveringen gav felmeddelande och sa att man skulle ringa supporten. Sen kl 22.00 på kvällen (igår) så fungerade det inte att komma in på deras sida längre så jag tänkte jag testar väl min ip som jag fått då. Vips allting fungerar klockrent! Hastigheten var mycket stabila 8Mbit! Sen idag så uppgraderade jag till 24Mbit och det gick hyffsat smidigt. Teknikern jag snackade med hade problem att få modemet att synka med den nya hastigheten men tillslut så fick han till det och modemet är synkat till 23,1MBit. Bor 390 meter ifrån stationen så det bör ju fungerar bra. Så nu sitter jag här och tankar i 2,45 MB/s. Jag är riktigt nöjd med bredbandet och hastigheten! Men jag är däremot inte nöjd med BBB's agerande och att det blev ett avbrott på över 3 veckor när jag inte ens bett om det (BBB flyttade över mig ifrån Bostream Xstream). Hela grejen att man måste "hota" med saker för att det ska hända grejer känns inte seriöst. Får hoppas att man får någon slags kompensation nu bara.

Kan ju tillägga att detta gällde hela Brämhultsstationen (BHT) i Borås. Så en hel stadsdel blev utan internet i över 3 veckor tack vare att de "missat" att beställa den nya tjänsten ifrån deras underleverantör (vilken de mer än gärna skyllde på och att det var deras fel osv).
Oj det här blev visst väldigt långt. Men det kan väl kanske vara intressant för andra att se hur de behandlar gamla trogna kunder..

Permalänk
Medlem

Efter att jag blev överflyttad från bostream till bbb så tappar jag synk med stationen lite då och då. Ringe till kundtjänst och anmälde det och efter en vecka så hade sänkt min hastighet mot internet i stället. Tappar fortfarande synk lika ofta men får nu ut 5.5 Mbit istället för 8.5 som jag fick innan och får max 70k i upload i stället för 120k

Kör comhem där jag bor ju och det fungerar klockrent.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Rickard.Carlsson
Känner igen mig. Jag hade också Bostream Xstream förut. Hade väl det i 3-4år utan några som helst strul. Var helnöjd. Tills BBB blandade sig i vill säga..

1 Augusti: Mitt Xstream dör. Ringer supporten men de förstår inte vad som hänt och eftersom lamporna lyser som de ska på modemet så ska det fungera enligt de.. Men de skulle titta på problemet iaf.
Händer ingenting under veckan så jag ringer på fredagen igen och undrar hur det går för dom. Då svarar tjejen att de inte har påbörjat felsökningen än. Då blev jag riktigt sur och sa att om inte de ens börjat felsöka när det är problem för kunden så hotade jag med Allmänna Reklamations Nämden och ojoj då blev det fart. Ärendet fick plötsligt högsta prioritet och de skulle skicka ut en tekniker till stationen. Riktigt dåligt att man ska behöva hota med det för att få hjälp. :/

Ringer igen efter över 1 vecka och då säger de att de har kopplat ur mitt Xstream men att de glömt att beställa den nya inkopplingen ifrån deras underleverantör! Jisses vad sur jag blev.. de sa att det skulle ta 3 veckor sen var det färdigt och jag skulle också få modemet hemskickat. Som jag egentligen skulle fått den veckan efter den 1:a juli då jag fick ett brev om att de skulle uppgradera mig. 1 vecka och sen hade jag min nya uppkoppling enligt brevet. Jo tjena.. 25:e augusti ska jag vara inkopplad preliminärt enligt supporten.

22:e Augusti: Modemet kommer. Kopplar in allting men WAN lampan lyser inte. Okej tänkter jag är ju inte den 25:e än på några dagar.
Nästa dag (23:e) när jag kommer hem ifrån jobbet så ser jag att WAN lampan lyser. Yes tänker jag nu kanske det äntligen fungerar! Skriver in min fasta ip adress och testar. Händer ingenting. Jaja inget att göra får vänta några dagar till. Då ringer min kompis och säger att han har kommit in på internet. Han sitter i samma sits som mig. Men han kommer inte längre än till www.bredbandsbolaget.se 's hemsida för aktivering. Men det fungerar inte att aktivera. Så jag testade då att ta DHCP istället för det fasta ipet som man fick. Då kom jag också in på sidan men ingenting mer fungerade. Aktiveringen gav felmeddelande och sa att man skulle ringa supporten. Sen kl 22.00 på kvällen (igår) så fungerade det inte att komma in på deras sida längre så jag tänkte jag testar väl min ip som jag fått då. Vips allting fungerar klockrent! Hastigheten var mycket stabila 8Mbit! Sen idag så uppgraderade jag till 24Mbit och det gick hyffsat smidigt. Teknikern jag snackade med hade problem att få modemet att synka med den nya hastigheten men tillslut så fick han till det och modemet är synkat till 23,1MBit. Bor 390 meter ifrån stationen så det bör ju fungerar bra. Så nu sitter jag här och tankar i 2,45 MB/s. Jag är riktigt nöjd med bredbandet och hastigheten! Men jag är däremot inte nöjd med BBB's agerande och att det blev ett avbrott på över 3 veckor när jag inte ens bett om det (BBB flyttade över mig ifrån Bostream Xstream). Hela grejen att man måste "hota" med saker för att det ska hända grejer känns inte seriöst. Får hoppas att man får någon slags kompensation nu bara.

Kan ju tillägga att detta gällde hela Brämhultsstationen (BHT) i Borås. Så en hel stadsdel blev utan internet i över 3 veckor tack vare att de "missat" att beställa den nya tjänsten ifrån deras underleverantör (vilken de mer än gärna skyllde på och att det var deras fel osv).
Oj det här blev visst väldigt långt. Men det kan väl kanske vara intressant för andra att se hur de behandlar gamla trogna kunder..

världen är liten. intressant dock att de har sagt olika till oss.
Jag sitter nu och tankar i 850kB/s så speeden ska jag inte klaga på

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Avstängd

Vänner,

Jag fick i dag ett brev av BB, där de skriver att de "uppgraderar" mitt XStream. Ingen rolig läsning i denna tråd, måste jag säga.

Det som är mest sjukt och irriterande är att jag, liksom i princip alla andra, har sjukt bra erfarenheter av XStream. Det har bara fungerat och aldrig varit några problem med det. Visst, man har bara 2 Mbit ner, men det bryr inte jag mig om. Huvudsaken är att det är stabilt.

I mitt brev stod det att jag skulle få dynamiskt IP-nummer, men när jag läser tråden verkar det som om vissa fått fast IP-nummer, även efter flytten?

Är det någon som kör BB ADSL i Jönköping och har problem med att ni tappar anslutningen? Några andra problem i samband med "uppgraderingen"? Jag spelar en del poker och att tappa anslutningen hela tiden vore en total katastrof.

Permalänk
Medlem

enligt vad det stod i deras brev så skulle de som haft fast ip nummer "självklart fortfarande ha fast ip". Men man vet väl aldrig

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Freddy
enligt vad det stod i deras brev så skulle de som haft fast ip nummer "självklart fortfarande ha fast ip". Men man vet väl aldrig

Hmm. Så stod det inte i mitt brev och jag har fast IP nu.

Permalänk
Medlem

Var oxå gammal xStream kund och nöjd med min tjänst. Jag hade samma problem som någon annan skrev om här, de kopplade ur min befintliga xstream tjänst men hade inte beställt någon ny utan blev utan internet i drygt 2 veckor innan dom kopplat in mig. Detta var nästan 1 år sedan nu och jag har faktiskt bara haft 1 kortare avbrott efter det.

Dock har jag inte mycket till övers för deras support. När jag blev utan internet fick jag sitta i telefonkö 3 gånger i över 40 minuter. Jag försökte även efter uppgraderingen beställda deras VDSL då jag nu skulle slippa de 4 månaders uppsägningstid det var på xStream och efter att ha gjort det stog det VDSL på min leveransstatus ända tills några dagar innan det skulle kopplas in, då ändrar dom det utan att jag blir informerad om det till ADSL2+ och efter många arga telefonsamtal och hot om att säga upp hela mitt abb hos dem lyckades jag få behålla min gamla tjänst. Fick även till slut reda på att det inte fanns någon VDSL utrustning i min station, undrar då hur fan dem kan sälja den tjänsten till mig ?

Ang. Det fasta ipet blev jag lovad flera gånger att jag skulle få behålla samma IP jag hade på Xstream men när papperna om inkopplingen hade jag fått förvisso en statisk ip men en ny sådan.

Permalänk
Medlem

Blev också av med mitt fasta ip när jag blev tvångsuppgraderad till från xstream till BBB:s 8/1. Och inte gick det att beställa fast ip som tillägstjäns heller för att "din utrusting är inte kompatibel med fast ip".

Ne, jag saknar min gamla stabila xstream uppkoppling.

Permalänk
Medlem

Far min hade Scream och hade ganska stabilt 26/19 och fick sedan ett brev där han skulle bli uppgraderad till 8/1, ingen glad min hade han då.

Visa signatur

Fuck fruit! Sitting around being all smug on trees and in pies.
En vänlig liten puff blev en hatisk knuff.
Keso är köttfärs gjord på mumintroll.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av P-NILZ
Far min hade Scream och hade ganska stabilt 26/19 och fick sedan ett brev där han skulle bli uppgraderad till 8/1, ingen glad min hade han då.

haha snygg "uppgradering" a la bbb

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Medlem

Pingen är väl kanske 10% högre, och max DL har sjunkit med ca 50kB (bästa värden, under primetime är det nog snarare en försämring med 150-250 kB/s). Nåja, det fungerar ju iaf och vi har inte märkt någon ökning i downtime. Lite brist på bättre alternativ är det också =(

Permalänk
Medlem

Orkar inte beskriva allt för utförligt. Jag har iaf blivit "uppgraderad" från 20/10 till 20/1 när BBB tog över. Jag får ut 16/1 dock. Under 3 månaders tid har ca 4 modem pajjat, jag har behövt sitta ungefär 10 timmar i telefonkö, och jag har fortfarande problem(mitt internet har crashat ca 30 ggr i timmen under 8 timmar idag, iaf gissar jag på det då det va så och jag stack och kom tbx och det fortfarande va så ). Visar hur mycket de kan

Visa signatur

Spel: Dell U2412M -:::- Intel i5 2500k, Corsair XMS3 16 GB 1600 MHz Ram, Samsung 830 256 GB, Asus P8P67-M B3, MSI GTX 660 Ti OC
Laptop: 2012 Macbook Air 13"

Permalänk
Medlem

Jag om nån har inte haft något problem med BBB men en jävla massa strul med gammla bostream (Bonet*).

Jag var den första i min ort, antagligen en av dom första i sthlm att få deras 2.5mbits adsl tjänst för länge länge länge sedan, det strulade som FAN, hade problem i fan 1 år det kopplade ner i veckor, en gång var jag nere i 1,5månad. Antar att jag hade otur då mina vänner i närheten fick det 1-2 månader efter mig och dom hade aldrig några problem. Det var nått fel på min anslutning på stationen som dom lappade ihop flera gånger men det pajjade igen, tillslut bytte dom ett kort där då slutade alla problemen, men att det skulle ta dom 1,5 år att göra det var lite irriterande.

Sen kom ju vDSL tjatet, och jag var lyckligt nog inom radien att få BBB 12/9, jag var lycklig, och beställde första dagen dom lancerade tjänsten. Dock 3-4 dagar senare kommer bostream med sin 26/26 tjänst och jag var inom den radien också, så jag tänkte hmm vafan ska jag göra, jag vill ju ha det bästa. Men jag stannade vid mitt beslut om BBB efter som alla mina vänner som hade haft bbb tidigare (bbb lan) hade aldrig haft några problem alls. Och jag med alla mina bostream problem litade ej på att dom skulle kunna leverera den typen av hastighet. Så jag valde BBB ändå och fick den enlight planering, även där en av dom första. Var lite hispigt i början, pingen låg på 25 hade massor av kontakt med bbb efter som jag va en av dom första så ville dom veta massor (har dom inte testat det innan dom lancerar???)

Efter många timmar i telefonen efter ett par dagar så configurerade dom min port och tog bort lite settings, wips så satt jag på 0.8ms imot gateway (1.1ms sunet) och 12/9. Ända som har varit ett problem är duplexen, det verkar inte som att bbbs vdsl (LRE) är riktigt FD. Man tankar i 1350 då kan du glömma att ula i 1000, du ular i 600-700 som max. Då man inte tankar nått så ular jag max i 1050.

Men jag klagar absolut inte.

BBB har alltid fått sin stämpel som ett bra företag, dock börjar det ju försvinna nu, vet ni varför?

Det är inte BBB som har varit bra, det är tekniken dom använt som har varit det. Dom började med BBB Lan lösningen, hur många problem tror du den har? Lösningen är fortfarande den bästa för stabilitet etc. Dock kostar det jävligt mycket att bygga ut.

När dom börja med ADSL så fick dom problem, tack vare att tekniken är strulig.

Jag har haft tur, är nöjd med min vdsl, tycker jävligt synd om er som satt och njöt av en full fungerade 26/26 tjänst och blev "uppgraderad" till 12/9 eller värre.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av dakke

När dom börja med ADSL så fick dom problem, tack vare att tekniken är strulig.

Visst, tekniken är inte lika bra och pålitlig som ethernet(eller vad nu motsvarigheten är).
Men det kan ju också skötas bra och mindre bra från företaget som levererar.

Om du inte har alltför gamla kopparlinor, allt sitter rätt kopplat och fungerar från kundens sida så finns det alla förutsättningar för att få en precis lika stabil adsl uppkoppling som man får med LAN, allt beroende på hur leverantören sköter det hela..

Visa signatur

N/A

Permalänk
Medlem

Bytte nyss till BBB är missnöjd.. då jag gick från 2-2.5mbit Bostream till 2.7mbit BBB fast jag ska ha upp till 8mbit

Har kontaktat supporten o bad om att få det blåa nyare modemet som ska klara hastigheten

Permalänk
Medlem

Om man har en bil som max klarar 80Km/h och åker på en väg som tillåter max 90Km/h. Klarar bilen då av att åka i 100Km/h ifall man åker ut på en 110Km/h väg? Nej nu ska vi inte dra dumma paralleller. Va långt från station bor du? Har du kontaktat Supporten?

Permalänk
Medlem

Min historia är väldigt lik din. Dock kanske inte riktigt lika hemsk.

Är också fd Xstreamare och fick brev från BBB i början av juli om "uppgradering". Detta skulle ske drygt en vecka senare. Men ingenting hände förrän 31 juli då den gamla uppkoppling plötsligt lade av. Hade då fått det nya modemet men det fungerade inte.

Ringde upp BBB som meddelade att dom inte visste varför det inte fungerade men att dom skulle höra av sig när dom visste mera. En vecka senare då jag åter ringde igen fick jag veta att deras underleverantör kopplat ur mig ur telestationen utan att koppla in det nya. Varför detta skett visste dom inte.

Efter ytterligare 2 veckor började slutligen den nya uppkoppling att fungera. Snabbare? Nja, 35ms Sunet, BT och andra fildelningstjänster är betydligt långsammare, upload är under all kritik och pingtiden är så dåligt att jag numera inte kan spela onlinespel. Nöjd? Nej, jag funderar allvarligt på att byta till en annan leverantör. Det är bara risken att bli urkopplad igen under en längre tid som får mig att tveka.

Permalänk
Medlem

Hade också Xstream, fick det för låt se nu, 6 år sedan funkade fint i 5 år men har alltid haft värdelös ping fick sedan Bostream VDSL och ligger i 24/16 och har än en gång usel ping men med den farten klagar jag absolut inte, lite synd att man kommer mista sitt fasta ip sen också. Har inte fått ett brev om "uppgradering" ännu så änsålänge är jag en nöjd Bostream/BBB kund.

Hur många har kvar sitt Bostream VDSL ännu egentligen?

Permalänk
Medlem

har do fasta IP från bostream så får du behålla det antalet på BBB jag hade 3 från bostream och har fått 3 nya fasta från BBB

Permalänk
Medlem

Idag slutade bredbandet fungera så jag ringde till deras support och fick mitt fasta ip fixat och jag ska nu maila dom angående ersättning dom ska banne mig få betala konstnaden för den tiden jag suttit på 56K.

Visa signatur

/ Freddy

Permalänk
Avstängd

Vänner,

I dag fick jag ett nytt brev från BBB. I förra brevet skrev de att jag skulle få sänkt avgift i tre månader (jag skulle betala 199 kr/månad). De skrev också att jag skulle få dynamiskt IP-nummer. I dagens brev skriver de så här, fritt ur minnet.

---
Ursäkta oss. I förra brevet skrev vi fel. Vi skrev där att du skulle 199 kr/månad i 6 månader. Detta är fel. Eftersom en fast IP-adress kostar 30 kr/månad, får du sänkt månadsavgift i 6 månader med 30 kr/månad.
---

Ja, vad säger man. De skickar ett brev, där de skriver att de haft fel, men de vet inte ens vad de skrivit i sitt föregående brev. Nu verkar det som om jag kan köpa mig ett fast IP-nummer för 30 kr/månad. Dessutom har de ingen koll på hur lång tid jag ska ha sänkt avgift (3 eller 6 månader).

Jag känner på mig att det här kommer att bli en följetong utan dess like. Usch! Vad har jag gjort för att förtjäna detta?

Jag vill ha tillbaka mitt gamla goda BoStream!

Edit, lördag 2005-09-03: I går slutade mitt abonnemang hos BoStream att fungera. Problemet var dock att jag inte fått något nytt modem av BBB. Tänka sig, vad oväntat!

Jag ringde till supporten, som sa att de hade problem med leveranserna av modem. BBB hade inte tillräckligt med modem. Jo, jo. Man blir inte direkt förvånad, då det handlar om BBB. Tjejen sa i alla fall att jag skulle få ett modem i mitten av nästa vecka. Det tror jag på när jag ser modemet framför mig.

Det här kommer att bli en lång historia, misstänker jag. Precis som jag förutspått, skitar BBB ner sig. Fy helvete vilket jävla skitföretag BBB är!