Bra tangentbord - Mekaniskt eller vanligt?

Permalänk
Medlem

som andra har skrivit så är det första du måste bestämma dig för vilken typ av switch som kan vara aktuell om du skall köpa mekaniskt t-bord.

linjära (svart, röd), taktil (bruna) eller klickande (blå). därefter kan du bestämma vilket märke du vill köpa.

jag köpte först ett razer black widow för det var det billigaste och mest lättillgängliga mekaniska som fanns då. jag gillade de blåa switcharna men störde mig lite på att man var tvungen att släppa de så högt upp innan man kunde trycka ner dom igen. det är en vane sak men jag brukar oftast ligga precis på aktiveringspunkten när jag spelar fps och liknande.

köpte därefter ett filco med bruna switchar och det var värt varendra krona får jag nog säga. enda nackdelen med bruna är väl att dom inte känns lika mycket som blåa när dom klickar till. dock är dom goare att spela fps med för man behöver inte släppa dom riktigt lika högt upp.

Permalänk
Medlem

Saxxar in mitt inlägg från en annan tråd.
Jag vart lite förvånad att ingen har nämnt buckling springs (IBM model m) här i tråden ännu det har ju enbart varit cherry.
Sen finns det ju även alps switchar som dom flesta tycker om en hel del.

Men för lite mer info om all olika switchar så kommer några länkar.
Cherry http://geekhack.org/showwiki.php?tit...hes+and+boards
Alps http://geekhack.org/showwiki.php?title=ALPS+switches
En snabb genomgång av dom olika mekaniska brytare som används i tagentbord http://geekhack.org/showwiki.php?tit...sary+and+Links.

För er som kan tänkas var intresserade så finns det en sida som säljer nya,beg IBM model m (tyvärr så är det ju svårt med swe layout till dessa då det mest är beg samt saknar win knapp) tangentbord http://www.clickykeyboards.com/index.cfm/fa/home.main sen finns det en hel del info om buckling springs och model m där.
Patentet för buckling spring var ju IBMs från början men sen startade IBM Lexmark som tog över diverse skrivare,tagentbord,etc patent och dom tillverkade IBM model m under ett par år.
Sen köpte ett annat företag buckling spring patentet (Unicomp) som finns än idag http://pckeyboards.stores.yahoo.net/index.html och tangentbord där ifrån har fortfarande "model m" skrivet på baksidan.

Dom har en del modeller men dom mest intressanta för mig är den i stort sett model m klonade customizer och spacesaver vilket är ett customizer i ett skal med mindre överhäng så att säga.
Både customizer,spacesaver har windows tagenterna (vilket model m saknar) Spacesaver finns även till Mac jag har även mailat och frågat en del båda kan fås med svensk layout (vet ej med Mac ver men borde ju gå till den med).

En del info finns runt om på nätet och i två fall hade noterat att tillverknings datumet har varit 1-2 dagar efter beställning lades.
Samt att vid 3-4 tillfällen att dom har fått hem tangentbordet på några dagar (inom EU) vilket är riktigt bra om dom måste tillverka det efter köp.
Några hade problem en från england fick hem det och det var helt dött dom skickade ett nytt som kom efter några dagar några har ringt,mailat support för div problem och alla var skitnöjda med den.

Jag sitter och är skit sugen på ett spacesaver just nu.

Visa signatur

Nu när vi betalar för det!
Glöm inte bort att slänga alla plastpåsar i vattnet!

Skit nätagg (som inte alltid=med billigt) är enbart till för dom rika som har råd att byta ut allt när (inte OM utan NÄR) det dör!

Permalänk
Medlem

Jag tackar så mycket för alla bra svar och länkar!

Måste ta mig till en affär någon dag och känna på hur switcharna känns, och sedan efter det titta på ett bord där utseendet och attributen passar mig!

Ni får gärna posta fler länkar, förslag osv!