Specarna på Webhallens hemsida säger vare sig bu eller bä.
"240 Hz" är väldigt olika beroende på om man menar 4K/240, 1440p/240 eller 1080p/240. De flesta moderna laptops kan köra 1080p/240 i alla fall. Sedan är det varierande.
Tumregeln är hyfsat enkel, men dyrare i praktiken: Thunderbolt 4. Då är man garanterad att kunna köra på med skärmar fullt ut. Men utbudet är mindre och ofta påtagligt dyrare.
Saknar laptopen Thunderbolt har två andra vägar:
HDMI: endast en skärm och beroende på laptopen kan den vara begränsad i bandbredd likt ovan. Med Nvidia-GPU är det begränsade möjligheter till VRR över HDMI, ifall VRR/adaptiv synk nu är en prioritet, vilket ofta beror på vilka spel man spelar.
Specen hos webhallen beskriver inte kapaciteten över HDMI. Ofta är det modern kapacitet 48 Gbps men det är aldrig garanterat och påstådda HDMI-versioner likt "2.1" är inte fulla garantier. Plus att många spelskärmar inte når full fart via HDMI. Däremot sällan problem att ansluta en TV med spelfunktioner, inklusive VRR, den vägen.
DP alt mode via USB-C. Där har man den bästa möjligheten att ansluta flera skärmar och spelskärmar med högre kapacitet, adaptiv synk fungerar etc. DP Alt mode är idag vanligare men det förekommer fortfarande modeller som inte har den funktionen och då har man endast HDMI som möjlig anslutning för spelskärmar.
Återigen säger specen ingenting om vad denna laptop kan ansluta eller inte. Vare sig bekräftar eller utesluter DP alt mode.
Dockor kan inte kringgå dessa begränsningar på något sätt. En docka kan ge tillgång till extra skärmar via Displalink-funktion men då används inte GPU:n på samma sätt utan man får inte spelprestanda den vägen utan det norpar CPU-kraft (vilket man kanske vill ha till spelen etc.) Men det kan fungera för en extra skärm som främst visar text, discord etc.
Så det riskerar vara fel dator för det du vill uppnå. Om inte webhallen kan svara på vad som gäller kanske Lenovo kan svara på vad som gäller. Det är dock notoriskt svårt och ett allmänt problem idag med laptops att ta reda på exakt information utan att behöva läsa mellan raderna djupt nere i specar.