Permalänk
Medlem
Skrivet av Hamdog:

Noctua DH-15 har legat i toppen i många år, och det handlar inte om att den är överprisad utan att den osar kvalitet när det kommer till luftkylning. Ska man ha det bästa så smakar det!

Om man kan lägga pengar på en high-end gamingdator med 9800X3D och 5080/5090, varför snåla in på PSU?

https://www.sweclockers.com/test/39553-noctua-nh-d15-g2-utmar...

Anledningen för mig att ta ett PA istället för Noctua DH-15 är att Pa är mindre och smidigare. Jag tänkte låta Inet bygga en dator åt mig och om dom bygger den med en DH 15 så måste jag hämta ut den i deras butik. Frågan är om man vågar frakta hem datorn med en taxi med tanke på att DH 15 är stor och tung. 😐

Permalänk
Medlem

Nu har jag redigerat datorn lite. Jag ska vänta till hösten och se hur det hela utspelar sig angående smälta kontakter, kablar, rops etc. Jag vill inte köpa grisen i säcken så Nvidia får skärpa till sig först.

Ps: Blackwells efterträdare Rubin är på gång med stormsteg. Det är ju betydligt smartare att köpa ett 5080 i år och sedan ett 6090.

https://www.inet.se/datorbygge/b1630155/5090