Ny setup=nya hörlurar och DAC/AMP?

Permalänk
Medlem

Ny setup=nya hörlurar och DAC/AMP?

Jag har en ny dator nu och monitor lutar jag väl mot G81SF eller annan 32 tums OLED. Har inte riktigt använt min gamla stationära på 1 år, men så fort jag började trixa med SteelSeries mjukvara igen kände jag än mer för ett par nya hörlurar.

Har använt Arctis Nova Pro Wireless trådlöst på vägen till jobbet och det funkar ok, så inte jättesugen på trådlöst för de nya. Utan de nya skulle endast användas till gaming och musiklyssnande vid skrivbordet.

Vill inte riktigt gå ner i ljudkvaliteten, utan ha mer oumph eller något i ljudväg.
Har grottat ner mig lite, men det känns mer som en djungel än en innan jag började utforska. Vet inte reglerna kring länkar och min Amazon länk får en automatisk ref i sig.

Tänkte hålla mig runt 5000 totalt. Ska jag skippa DAC/AMP och sträcka mig lite till en Arya Stealth för 6500 på Amazon? Alternativt kanske kika på DAC senare?

Det andra jag tittade på var Sennheiser HD650 för ca 3000 https://www.gear4music.se/sv/Inspelning-and-datorer/Sennheise... och https://www.schiit-europe.com/product/fulla-4-dac-amp-for-gam... för 179€

Jag är öppen för andra förslag också, men skulle även uppskatta synpunkter. Extremt tacksam för all hjälp jag kan få.