Det är inte enbart åldrande entusiaster som vill ha mekaniska tangentbord. Den senaste årens renässans har ett tydligt inslag av gaming, där även datorspelare fått upp ögonen för det "rätta klicket". I mars presenterade Tesoro det nya gamingorienterade tangentbordet Colada och nu är modellen på väg till Sverige.
Specifikationer
Egenskap | Värde |
---|---|
Modell | Colada |
Material | Aluminium/plast |
Färgval | Svart (Evil) |
Brytare | Cherry MX |
Belysning | 6 nivåers ljusstyrka |
Macro | Fullt programmerbart |
Anslutningar | USB |
Övrigt | Guldpläterade kontakter |
Kompatibilitet | Windows Vista, 7 och 8 |
Rek. Pris | 1 499 kr |
Tesoro Colada är ett mekaniskt tangentbord med aluminiumskal. Modellen finns i färgerna svart (evil) och silver med brytare från Cherry: Red, Blue, Black eller Brown. Till detta hör justerbar bakgrundsbelysning och en dekorativ ram som kan lysa i alla möjliga färger.
Tillverkaren lägger till tre makro-knappar under space-tangenten som ger tillgång till 300 knappkombinationer. Varje makro kan innehålla upp till 3 000 inmatningar och ställs in med hjälp av den medföljande mjukvaran, som fungerar med alla nyare versioner av Microsoft Windows.
Sist men inte minst syns integrerad USB-hubb, anslutningar för mikrofon och hörlurar samt guldpläterade kontakter. Tesoro Colada ska finnas hos svenska återförsäljare inom två veckor och har ett rekommenderat pris på 1 499 kronor inklusive moms.