En IT-störning orsakar problem för företag runt om i världen. Störningen kommer från en uppdatering skickad från cybersäkerhetsföretaget Crowdstrike till Windows-datorer. Störningen leder till att en modern variant av den ökända blue screen of death dyker upp på skärmen. Crowdstrike har kunder i både privat och offentlig sektor världen över. Bolaget är medvetna om problemet och har vidtagit åtgärder, skriver SVT.

Inhemska SAS meddelar att de har problem med sitt bokningssystem och att de förväntar sig förseningar och störningar i flygtrafiken. Kollektivtrafiken i Sörmland, Halland och Blekinge är också påverkade.

– Det här är den största antivirusorsakade driftstörningen vi har sett historiskt, säger IT-säkerhetsexperten Karl Emil Nikka.

SVT rapporterar även att LKAB har utrymt 200 anställda från sin gruva i Malmberget som en säkerhetsåtgärd efter störningen. LKAB:s gruva i Kiruna är däremot inte drabbad.

MSB rekommenderar följande tillfälliga åtgärder för de som drabbats:

1. Starta Windows i Safe Mode eller i Windows Recovery Environment
2. Gå till katalogen C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike
3. Hitta filen som matchar "C-00000291*.sys" och döp om den till "C-00000291*.renamed"
4. Starta enheten normalt

Källa: Cert-SE

Crowdstrike jobbar aktivt med kunder påverkade av en enskild defekt i en uppdatering. Mac och Linux-värdar är inte påverkade. Det här är inte en säkerhetsincident eller en cyberattack. Problemet har identifierats, isolerats och vi har tillsatt en fix. – George Kurtz, VD på Crowdstrike.

I USA larmar sjukvården om att deras system ligger nere och att nödnumret 911 är drabbat. Amerikanska flygbolag vill även utfärda ett totalstopp i flygtrafiken eftersom piloter inte kan kommunicera.

Flygbolaget Ryanair meddelar att de har fått problem med sina bokningssystem på grund av störningen och att detsamma gäller för alla flygbolag som använder sig av Crowdstrikes tjänster. I Australien har flygplatserna i Melbourne och Sydney problem med incheckningssystem. Banker och telekomföretag i landet upplever också problem kopplade till störningen.

Tjänster som påverkas i Sverige:

  • SAS: Bokningssystem fungerar inte

  • Swedavia: Stora störningar vid incheckning

  • Ryanair: Stora störningar

  • Allsvenska klubbar: Biljettsystem nere

  • Örebro länstrafik: Tekniska problem

  • Hallandstrafiken: Reseplaneraren nere

  • Jönköpings länstrafik: Reseplanerare och biljettköp nere

  • Kalmars länstrafik: Reseplanerare nere

  • Kronobergs länstrafik: Reseplanerare nere

  • Västerbottens länstrafik: Reseplanerare och applikation nere

  • Blekingetrafiken: Bokningssda och applikation är nere

  • Sörmlandstrafiken: Reseplaneraren nere

  • Värmlandstrafiken: Reseplaneraren nere

  • Uppsalas lokaltrafik: Reseplaneraren nere

Artikeln uppdateras löpande.