Externa hårddisken låser sig

Permalänk
Medlem

Externa hårddisken låser sig

Min Iomega externa hårddisk har två år på nacken och har använts dagligen.
Den har varit igång hela dagen idag och fungerat klockrent, då jag arbetat med den under dagens lopp.
Men så skulle jag kopiera över en mapp till den och samtidigt dra igång en videofil från den, då hängde sig mediaspelaren så jag var tvungen att starta om datorn (via hårdvaran, genom starta om knappen) och vad det verkar som är att det som jag kopierade till hårddisken inte hann klart. Så hårddisken vill fortfarande skriva filer till den, men det är här den bara hänger sig och man hör hu den har låst sig och repeterar samma monotona ljud om och om igen.

Jag har testat att knäppa av och på den igen, samt göra en systemåterställning. Men när jag försöker göra en sådan med hårddisken i så står det att filer från den ej kan återställas osv.

Det kommer även upp ett felmeddelande från hårddisken som säger: Windows - en fördröjd skriving misslyckades.
Det gick inte att spara data för filen H:\$Mft. Dessa data har gått förlorade. Det här felet kan bero på att datorns maskinvara inte fungerar korrekt"

Samt när man stänger av hårddisken då den låst säg står: "Det gick inte att spara alla data i filen H:\$Mtf."

Vad som är märkligt är att hårddisken, när man pluggar i den hittar alla filer och så, det är sedan när man försöker gå in i en mapp, vet inte om det är en specifik mapp...som hela hårddisken hänger sig, samt ibland även hela operativsystemet.

Är det möjligt att lösa detta problem? Eller har hårddisken gått sönder? =/

Finns det någon chans att kopiera över materialet från hårddisken, eller rädda den på annat vis?

Permalänk

Jag hade en 1TB Maxtor som gav samma felmeddelande. Den var skum redan från början. När man lagrat c:a 200 GB började den sagga och blev extremt långsam. Efter omformatering funkade den men samma fel uppstod igen när man fått in liknande mängd data. Eftersom den användes som backup formaterade jag och lämnade tillbaka den på garantin.

Visa signatur

Öh, datorn börjar bli gammal nu.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Nystartad
Jag hade en 1TB Maxtor som gav samma felmeddelande. Den var skum redan från början. När man lagrat c:a 200 GB började den sagga och blev extremt långsam. Efter omformatering funkade den men samma fel uppstod igen när man fått in liknande mängd data. Eftersom den användes som backup formaterade jag och lämnade tillbaka den på garantin.

Ja formaterade min HDD innan.. Och då funkade de så bra så bra igen!

De är efter ett tags användning som den fuckar sig

Visa signatur

"Doomsday on 2012? No! But why now and not 50 years ago? Simple! Easier to talk bullshit in the twenty first century! Say hello to my PC and todays newspaper." Oh and don't forget! Be careful what you wish for!