Färdigbyggda datorer med högkvalitativa komponenter från välkända tillverkare – det är konceptet som PCSpecialist vill etablera sig med på den svenska marknaden.

Den tilltänkta målgruppen är datorintresserade och gamers som vill ha samma uppgraderingsmöjligheter som i ett hemmabygge, men helst slipper krånglet med att välja kompatibla delar och bygga ihop allt.

Emil @The_FreeKill Hansson har fått titta närmare på tre modeller i Spectra-serien som är konfigurerade i samarbete med Corsair och säljs hos Elgiganten.

Garantin gäller även vid uppgraderingar

Till skillnad från många OEM-datorer består PCSpecialists datorer endast av standardkomponenter, alltså inga speciallösningar eller egensinniga designval som försvårar uppgraderingar. Den här uppgraderingsvänliga policyn innebär också att garantin fortsätter gälla även när du bestämmer dig för att byta ut komponenter i datorn.

Alla datorer från PCSpecialist byggs i specialiserade lokaler i Europa och testas innan leverans. Skulle något strula eller om frågor dyker upp finns den Europabaserade kundtjänsten tillgänglig via chatt, mejl och telefon.

Prydlig sladdragning för bättre luftflöde och smidigare uppgraderingar

Emil uppmärksammar även den prydliga sladdragningen inuti datorn, som både kan bidra till bättre luftflöde och göra det enklare att uppgradera.

pcspecialistsladdragning.png

Hur ser sladdragningen ut i din dator? PCSpecialist-prydlig eller råttbo?

Paketeringen då? Kika på videon för att se hur PCSpecialist säkerställer att datorn anländer oskadd, trots att fraktbolagens hantering av paket ibland lämnar en del övrigt att önska.

Datorerna i videon: Specifikationer

De tre datorerna som Emil visar upp har samma specifikationer i grunden, det som skiljer dem åt är grafikkorten och lagringen.

pcspecialist.png
pcspecialist1.png
pcspecialist2.png
  • Chassi: Corsair Frame 4000D RS ARGB Modular

  • CPU: AMD Ryzen 7 9800X3D

  • Moderkort: ASUS TUF Gaming B850-Plus Wifi

  • RAM: 32GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000MHz CL30

  • PSU: Corsair 850W Rex Series ATX 3.1, Modular, Cybenetics Gold

  • CPU-kylning (AIO): Corsair Nautilus 360 RS ARGB High Performance

PCSpecialist Spectra 105 R7

  • Grafikkort: 16GB Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC

  • Lagring: 2TB Corsair Core XT MP600 NVMe PCIe M.2 SSD

  • Pris: 30 990 kr

PCSpecialist Spectra 110 R7

  • Grafikkort: 16GB Zotac Geforce RTX 5070 Ti Solid

  • Lagring: 2TB Corsair Core XT MP600 NVMe PCIe M.2 SSD

  • Pris: 33 990 kr

PCSpecialist Spectra 120 R7

  • Grafikkort: 16GB Zotac Geforce RTX 5080 Solid Core OC

  • Lagring: 4TB Corsair MP600 Pro NH NVMe PCIe M.2 SSD

  • Pris: 38 990 kr

Är PCSpecialists koncept något för dig eller bygger du helst själv? Dela gärna med dig i forumtråden!

Sponsras av PCSpecialist och Corsair
Denna artikel produceras i betalt samarbete med PCSpecialist och Corsair. Tack vare sponsorskap och samarbeten kan SweClockers fortsätta erbjuda högkvalitativt innehåll utan kostnad för dig som läsare.