Tidigare i år meddelade hackarna bakom utpressarligan Hunters International att de har lagt projektet på is och istället satsar på modellen ”ge oss pengar annars läcker vi känslig data”. Nu rapporterar Bleeping Computer att gruppen har gjort slag i saken och har lagt ned Hunters Internationals verksamhet.
Ligan hade dessförinnan under ett par år gjort intrång hos företag och andra organisationer och spridit utpressningsprogram som krypterar alla filer. De begärde sedan mångmiljonbelopp för att avslöja krypteringsnycklarna. Totalt har gruppen tagit på sig över 300 attacker, men nu ska hackarna istället hjälpa offer att dekryptera och återskapa sina filer.
Offer kan kontakta hackarna för att få tillgång till dekypteringsmjukvara och de erbjuder sig även att ge teknisk support för att hjälpa drabbade att återskapa sina filer utan att behöva betala någon lösensumma.
Några av de mer kända offren för ligan är japanska optiktillverkaren Hoya, indiska bjässen Tata Technologies och United States Marshals Service.